Overlooked and Underloved: Montreal Impact at Toronto FC

2 Comments

New York versus Sporting Kansas City? Borrrrrrring. The San Jose Earthquakes and the Los Angeles Galaxy? Star power is so 2011. Vancouver and Portland? Whatevs.

We want the first game of the weekend: the Montreal Impact visiting BMO Field. Boy, this could be a tough sell, but let’s count the ways.

  • Canadian against Canadian. Brother against brother, probably. You gotta like that drama. How can you turn away?
  • TFC hasn’t won since July 18. That. Is. Awful. But wouldn’t you like to say you watched when a squad broke it’s three-month winless streak?
  • Three months!?!
  • Maybe they will have some cool halftime show like “score a goal and start next week”?
  • If it’s a really terrible game, there is still plenty of time to watch another one and get it out of your system.
  • Premier League odds, picks: Week 10 of the 2022-23 season

    0 Comments

    Before you watch the Premier League this weekend, make sure to know who’s expected to win.

    And, if you’re into it, be sure to check out who our ProSoccerTalk crew of Joe Prince-Wright, Andy Edwards, and Nick Mendola think who’ll deliver the goods.

    VIDEO: Premier League highlights ] 

    Remember: you can watch all 380 Premier League games across NBC, USA Network, NBCSports.com and Peacock. We’ve got you covered.

    [ MORE: Watch Premier League live | Peacock Premium details ]


    PST’s Premier League picks standings after Week 9

    Considering that winning requires getting the correct result (win, loss, or draw), getting a ‘W’ in picks isn’t all that easy.

    The originator of PST’s picks, Joe Prince-Wright, is now in second place after a rough week for Andy Edwards, but Nick Mendola’s re-established his first-place status with the most wins by a single writer in a single week this early season.

    STANDINGS

    Wk9

    JPW 3-7
    Andy 2-8
    Nick 6-4

    Season

    Nick Mendola, 38-39
    Joe Prince-Wright, 34-43
    Andy Edwards, 33-44


    Premier League picks: Week 10 of the 2022-23 season

    Full odds provided by our partner, PointsBet – PointsBet is our Official Sports Betting Partner and we may receive compensation if you place a bet on PointsBet for the first time after clicking our links.

    You can download the NBC Sports Predictor app (below) and play the Premier League Pick ‘Em game yourself to predict the scores and win the prizes.

    DOWNLOAD NBC SPORTS PREDICTOR


    Newcastle vs Brentford

    Odds: Newcastle (-131) vs Brentford (+325) | Draw (+280)
    Kickoff: 10am ET Saturday
    TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM

    JPW: Newcastle 2-1 Brentford
    Andy: Newcastle 3-2 Brentford
    Nick: Newcastle 1-1 Brentford

    Bournemouth vs Leicester City

    Odds: Bournemouth (+240) vs Leicester City (+110) | Draw (+250)
    Kickoff: 10am ET Saturday
    TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
    JPW: Bournemouth 1-3 Leicester
    Andy: Bournemouth 2-2 Leicester
    Nick: Bournemouth 0-2 Leicester

    Chelsea vs Wolves

    Odds: Chelsea (-261) vs Wolves (+700) | Draw (+375)
    Kickoff: 10am ET Saturday
    TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
    JPW: Chelsea 3-1 Wolves
    Andy:
    Chelsea 2-0 Wolves
    Nick: Chelsea 2-1 Wolves

    Manchester City vs Southampton

    Odds: Man City (-901) vs Southampton (+1800) | Draw (+850)
    Kickoff: 10am ET Saturday
    TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
    JPW: Man City 4-1 Southampton
    Andy: Man City 5-1 Southampton
    Nick: Man City 3-1 Southampton

    Brighton vs Tottenham

    Odds: Brighton (+165) vs Tottenham Hotspur (+160) | Draw (+240)
    Kickoff: 12:30pm ET Saturday
    TV/Stream: NBC – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
    JPW: Brighton 1-2 Spurs
    Andy:
    Brighton 1-1 Tottenham
    Nick: Brighton 0-2 Spurs

    West Ham vs Fulham

    Odds: West Ham (-136) vs Tottenham Hotspur (+350) | Draw (+280)
    Kickoff: 9am ET Sunday
    TV/Stream: CNBC – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
    JPW: West Ham 3-1 Fulham

    Andy: West Ham 2-1 Fulham
    Nick: West Ham 1-0 Fulham

    Crystal Palace vs Leeds United

    Odds: Crystal Palace (+110) vs Leeds United (+240) | Draw (+250)
    Kickoff: 9am ET Sunday
    TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
    JPW: Palace 2-1 Leeds

    Andy: Palace 2-2 Leeds
    Nick: Palace 1-1 Leeds

    Arsenal vs Liverpool

    Odds: Arsenal (+150) vs Liverpool (+160) | Draw (+260)
    Kickoff: 11:30am ET Sunday
    TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
    JPW: Arsenal 3-2 Liverpool 
    Andy:
    Arsenal 2-2 Liverpool
    Nick: Arsenal 1-2 Liverpool

    Everton vs Manchester United

    Odds: Everton (+270) vs Manchester United (-104) | Draw (+250)
    Kickoff: 2pm ET Sunday
    TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
    JPW: Everton 1-1 Man United
    Andy: Everton 1-2 Man Utd
    Nick: Everton 0-2 Man Utd

    Nottingham Forest vs Aston Villa

    Odds: Nottingham Forest (+230) vs Aston Villa (+115) | Draw (+240)
    Kickoff: 3pm ET Monday
    TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
    JPW: Forest 1-1 Villa
    Andy:
    Forest 0-1 Villa
    Nick: Forest 1-1 Villa

    West Ham vs Fulham: How to watch, live stream link, TV, team news

    0 Comments

    Injury-hit Fulham visits West Ham United on Sunday, hoping to catch weary hosts just back from a midweek trip to Belgium when the sides tangle at London’s Olympic Stadium (watch live, 9am ET Sunday on CNBC and online via NBCSports.com).

    The Irons are looking to build on their Premier League form after beating Wolves on Saturday and rolling it into Europa Conference League play at midweek. West Ham beat Anderlecht 1-0 on Thursday as Gianluca Scamacca stayed hot to keep the Irons perfect in group play.

    STREAM LIVE FULHAM vs WEST HAM

    Fulham has been a handful this season but won’t have Nathaniel Chalobah, who was suspended in last weekend’s loss to Newcastle, in addition to possible absences for playmakers Kenny Tete, Aleksandar Mitrovic, Antonee Robinson, and Willian.

    Here’s everything you need to know ahead of Fulham vs West Ham.

    [ MORE: How to watch Premier League in USA ]


    How to watch West Ham vs Fulham live, stream link and start time

    Kick off: 9am ET, Sunday
    TV Channel: CNBC
    Online: Stream via NBCSports.com


    Key storylines & (young) star players

    Fulham may be without Robinson and Tete in addition to definitely missing Layvin Kurzawa, leaving Kevin Mbabu as the lone regular fullback certain to be available. Attacking injuries could shift focus to ex-Tottenham loanee Carlos Vinicius and wingers Neeskens Kebano and Daniel James.

    West Ham started the Anderlecht win with Declan Rice, Lucas Paqueta, Gianluca Scamacca, and Pablo Fornals on the bench, with the quartet entering over the final 21 minutes to deliver the W. Aaron Cresswell, Kurt Zouma, Thilo Kehrer, and Tomas Soucek were completely rested, so there won’t be too much worry about the weariness angle mentioned above.


    West Ham team news, injuries, lineup options

    OUT: Nayef Aguerd (ankle), Maxwell Cornet (calf)

    Fulham team news, injuries, lineup options

    QUESTIONABLE: Antonee Robinson (foot), Willian (calf), Kenny Tete (knock), Aleksandar Mitrovic (ankle). OUT: Layvin Kurzawa (knock), Manor Solomon (knee), Harry Wilson (knee), Nathaniel Chalobah (suspension)

    Brighton vs Tottenham: How to watch, live stream link, TV channel, team news

    0 Comments

    Brighton vs Tottenham is an early-season test of credentials as the host Seagulls look to show their top-four quality is on the level of their third-place visitors at the Amex Stadium (watch live, 12:30pm ET Saturday on NBC and online via NBCSports.com).

    The Seagulls have given new manager Roberto De Zerbi a solid start in taking over for Graham Potter, who left for Chelsea.

    STREAM LIVE BRIGHTON vs TOTTENHAM

    Now they’ll look to show that the team has plenty in the tank for a long run in the European places, currently three points behind Spurs with a match-in-hand on the North Londoners.

    Tottenham has looked solid but also knows it has to show the 10-man North London derby loss was a fluke.

    Here’s everything you need to know ahead of Brighton vs Tottenham.

    [ MORE: How to watch Premier League in USA ]


    How to watch Brighton vs Tottenham live, stream link and start time

    Kick off: 3pm ET, Friday
    TV Channel: USA Network
    Online: Stream via NBCSports.com


    Key storylines & star players

    Brighton’s been getting so much of its offense from Pascal Gross and Leandro Trossard, the latter coming off a hat trick and in the upper end of the Premier League leaders in both goals and assists. Alexis Mac Allister has been solid in the midfield and at the penalty spot.

    Spurs continue to use Harry Kane in the Starting XI time and time again, and the English center forward hasn’t worn down yet. A midweek scoreless draw in Germany against Eintracht Frankfurt will see Spurs show up to the party with more miles on their legs than the home team.


    Brighton team news, injuries, lineup options

    OUT: Jakub Moder (knee), Enock Mwepu (illness)

    Tottenham team news, injuries, lineup options

    OUT: Emerson (suspension), Dejan Kulusevski (thigh), Japhet Tanganga (knock), Lucas Moura (calf)

    UEFA Europa League, Europa Conference League live! How to watch, updates, schedule

    0 Comments

    The UEFA Europa League and Europa Conference League group stages are in full flow as Arsenal, Manchester United, and West Ham are all in action.

    [ LIVE: Europa League scores ]

    In the Europa League group stage Arsenal have a lovely set of European cities to visit with PSV, Bodo/Glimt and FC Zurich their opponents, and are clear favorites to advance. United are also favored but have some long distances to travel as they play Real Sociedad, Sheriff Tiraspol from Transnistria and Cypriot side Omonia.

    In the Conference League the Hammers have Anderlecht, FCSB (formerly known as Steaua Bucharest) and Silkeborg, as David Moyes’ side will be very happy with that draw.

    [ LIVE: Conference League scores ]

    The final of the Europa League will be played in Budapest, while the Conference League final will be in Prague.

    Below are details on the Europa League and Conference League, including how to watch info, the group stage draw, dates and schedule.


    UEFA Europa League, Conference League, schedule, dates, how to watch

    Dates: Group stage to be played September to November
    Online: Live updates via NBCSports.com
    How to watch: TUDN, Paramount+


    Europa League group stage fixtures & results (all kick off times ET)

    Matchday 3 – Thursday 6 October

    Group A: Zurich vs PSV Eindhoven (12:45), Arsenal vs Bodo/Glimt (3:00)
    Group B: Rennes vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs AEK Larnaca (3:00)
    Group C: HJK Helsinki vs Ludogorets (12:45), Roma vs Real Betis (3:00)
    Group D: Malmo vs Union Berlin (12:45), Braga vs St Gilloise (3:00)
    Group E: Sheriff vs Real Sociedad, Omonia vs Man United (12:45)
    Group F: Sturm Graz vs Lazio (12:45), Midtjylland vs Feyenoord (3:00)
    Group G: Freiburg vs Nantes, Olympiacos vs Qarabag (3:00)
    Group H: Red Star Belgrade vs Ferencvaros, Monaco vs Trabzonspor (12:45)


    Matchday 1 – Thursday 8 September

    Group A: Zurich 1-2 Arsenal, PSV Eindhoven 1-1 Bodo/Glimt
    Group B: AEK Larnaca 1-2 Rennes, Fenerbahce 2-1 Dynamo Kyiv
    Group C: Ludogorets 2-1 Roma, HJK Helsinki 0-2 Real Betis
    Group D: Malmo 2-0 Braga, Union Berlin 0-1 St Gilloise
    Group E: Man United 0-1 Real Sociedad, Omonia 0-3 Sheriff
    Group F: Lazio 4-2 Feyenoord, Sturm Graz 1-0 Midtjylland
    Group G: Freiburg 2-1 Qarabag, Nantes 2-1 Olympiacos
    Group H: Red Star Belgrade 0-1 Monaco, Ferencvaros 3-2 Trabzonspor

    Matchday 2 – Thursday 15 September

    Group A: Arsenal vs PSV Eindhoven (postponed), Bodo/Glimt vs Zurich
    Group B: Dynamo Kyiv 0-1 AEK Larnaca, Rennes 2-2 Fenerbahce
    Group C: Real Betis 3-2 Ludogorets, Roma 3-0 HJK Helsinki
    Group D: St Gilloise 3-2 Malmo, Braga 1-0 Union Berlin
    Group E: Real Sociedad 2-1 Omonia, Sheriff 0-2 Man United
    Group F: Midtjylland 5-1 Lazio, Feyenoord 6-0 Sturm Graz
    Group G: Olympiacos 0-3 Freiburg, Qarabag 3-0 Nantes
    Group H: Trabzonspor 2-1 Red Star Belgrade, Monaco 0-1 Ferencvaros

    Matchday 3 – Thursday 6 October

    Group A: Zurich vs PSV Eindhoven (12:45), Arsenal vs Bodo/Glimt (3:00)
    Group B: Rennes vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs AEK Larnaca (3:00)
    Group C: HJK Helsinki vs Ludogorets (12:45), Roma vs Real Betis (3:00)
    Group D: Malmo vs Union Berlin (12:45), Braga vs St Gilloise (3:00)
    Group E: Sheriff vs Real Sociedad, Omonia vs Man United (12:45)
    Group F: Sturm Graz vs Lazio (12:45), Midtjylland vs Feyenoord (3:00)
    Group G: Freiburg vs Nantes, Olympiacos vs Qarabag (3:00)
    Group H: Red Star Belgrade vs Ferencvaros, Monaco vs Trabzonspor (12:45)

    Matchday 4 – Thursday 13 October

    Group A: Bodo/Glimt vs Arsenal (12:45), PSV Eindhoven vs Zurich (3:00)
    Group B: AEK Larnaca vs Fenerbahce, Dynamo Kyiv vs Rennes (12:45)
    Group C: Real Betis vs Roma (12:45), Ludogorets vs HJK Helsinki (3:00)
    Group D: St Gilloise vs Braga (12:45), Union Berlin vs Malmo (3:00)
    Group E: Man United vs Omonia, Real Sociedad vs Sheriff (3:00)
    Group F: Feyenoord vs Midtjylland (12:45), Lazio vs Sturm Graz (3:00)
    Group G: Nantes vs Freiburg, Qarabag vs Olympiacos (12:45)
    Group H: Trabzonspor vs Monaco, Ferencvaros vs Red Star Belgrade (3:00)

    Matchday 5 – Thursday 27 October

    Group A: Zurich vs Bodo/Glimt, PSV Eindhoven vs Arsenal (12:45)
    Group B: AEK Larnaca vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs Rennes (12:45)
    Group C: Ludogorets vs Real Betis (12:45), HJK Helsinki vs Roma (3:00)
    Group D: Malmo vs St Gilloise, Union Berlin vs Braga (12:45)
    Group E: Man United vs Sheriff, Omonia vs Real Sociedad (3:00)
    Group F: Lazio vs Midtjylland (12:45), Sturm Graz vs Feyenoord (3:00)
    Group G: Freiburg vs Olympiacos, Nantes vs Qarabag (3:00)
    Group H: Red Star Belgrade vs Trabzonspor, Ferencvaros vs Monaco (3:00)

    Matchday 6 – Thursday 3 November

    Group A: Arsenal vs Zurich, Bodo/Glimt vs PSV Eindhoven (3:00)
    Group B: Dynamo Kyiv vs Fenerbahce, Rennes vs AEK Larnaca (3:00)
    Group C: Real Betis vs HJK Helsinki, Roma vs Ludogorets (3:00)
    Group D: St Gilloise vs Union Berlin, Braga vs Malmo (3:00)
    Group E: Real Sociedad vs Man United, Sheriff vs Omonia (12:45)
    Group F: Midtjylland vs Sturm Graz, Feyenoord vs Lazio (12:45)
    Group G: Olympiacos vs Nantes, Qarabag vs Freiburg (12:45)
    Group H: Trabzonspor vs Ferencvaros, Monaco vs Red Star Belgrade (12:45)

    Europa League groups

    Group A: Arsenal, PSV Eindhoven, Bodo/Glimt, FC Zurich
    Group B: Dynamo Kiev, Rennes, Fenerbahce, AEK Larnaca
    Group C: Roma, Ludogorets, Real Betis, HJK Helsinki
    Group D: Braga, Malmo, Union Berlin, Union Saint-Gilloise
    Group E: Manchester United, Real Sociedad, Sheriff Tiraspol, Omonia
    Group F: Lazio, Feyenoord, Midtjylland, Sturm Graz
    Group G: Olympiacos, Qarabag, SC Freiburg, Nantes
    Group H: Red Star Belgrade, Monaco, Ferencvaros, Trabzonspor


    Europa Conference League group stage fixtures (all kick off times ET)

    Matchday 3 – Thursday 6 October

    Group A: Hearts vs Fiorentina, RFS vs Istanbul Basaksehir (3:00)
    Group B: Anderlecht vs West Ham, Silkeborg vs FCSB (12:45)
    Group C: Lech vs H. Beer-Sheva (12:45), Villarreal vs Austria Wien (3:00)
    Group D: Slovacko vs Nice (12:45), Cologne vs Partizan (3:00)
    Group E: Dnipro-1 vs Vaduz (12:45), AZ Alkmaar vs Apollon Limassol (3:00)
    Group F: Molde vs Shamrock Rovers (12:45), Gent vs Djurgarden (3:00)
    Group G: Sivasspor vs Ballkani (12:45), Slavia Prague vs CFR Cluj (3:00)
    Group H: Pyunik vs Zalgiris (12:45), Basel vs Slovan Bratislava (3:00)


    Matchday 1 – Thursday 8 September

    Group A: Hearts vs Istanbul Basaksehir, Fiorentina vs RFS (18:45)
    Group B: Anderlecht vs Silkeborg (12:45), West Ham vs FCSB (21:00)
    Group C: Villarreal vs Lech, Austria Wien vs H. Beer-Sheva (18:45)
    Group D: Slovacko vs Partizan, Nice vs Cologne (18:45)
    Group E: Vaduz vs Apollon Limassol, Dnipro-1 vs AZ Alkmaar (3:00)
    Group F: Molde vs Gent, Shamrock Rovers vs Djurgarden (3:00)
    Group G: Ballkani vs CFR Cluj (12:45), Sivasspor vs Slavia Prague (3:00)
    Group H: Basel vs Pyunik, Slovan Bratislava vs Zalgiris (3:00)

    Matchday 2 – Thursday 15 September

    Group A: RFS vs Hearts, Istanbul Basaksehir vs Fiorentina (3:00)
    Group B: FCSB vs Anderlecht, Silkeborg vs West Ham (3:00)
    Group C: Lech vs Austria Wien, H. Beer-Sheva vs Villarreal (3:00)
    Group D: Partizan vs Nice, Cologne vs Slovacko (3:00)
    Group E: Apollon Limassol vs Dnipro-1, AZ Alkmaar vs Vaduz (12:45)
    Group F: Djurgarden vs Molde, Gent vs Shamrock Rovers (12:45)
    Group G: Slavia Prague vs Ballkani, CFR Cluj vs Sivasspor (12:45)
    Group H: Zalgiris vs Basel, Pyunik vs Slovan Bratislava (12:45)

    Matchday 3 – Thursday 6 October

    Group A: Hearts vs Fiorentina, RFS vs Istanbul Basaksehir (3:00)
    Group B: Anderlecht vs West Ham, Silkeborg vs FCSB (12:45)
    Group C: Lech vs H. Beer-Sheva (12:45), Villarreal vs Austria Wien (3:00)
    Group D: Slovacko vs Nice (12:45), Cologne vs Partizan (3:00)
    Group E: Dnipro-1 vs Vaduz (12:45), AZ Alkmaar vs Apollon Limassol (3:00)
    Group F: Molde vs Shamrock Rovers (12:45), Gent vs Djurgarden (3:00)
    Group G: Sivasspor vs Ballkani (12:45), Slavia Prague vs CFR Cluj (3:00)
    Group H: Pyunik vs Zalgiris (12:45), Basel vs Slovan Bratislava (3:00)

    Matchday 4 – Thursday 13 October

    Group A: Istanbul Basaksehir vs RFS, Fiorentina vs Hearts (12:45)
    Group B: FCSB vs Silkeborg, West Ham vs Anderlecht (3:00)
    Group C: Austria Wien vs Villarreal (12:45), H. Beer-Sheva vs Lech (3:00)
    Group D: Partizan vs Cologne (12:45), Nice vs Slovacko (3:00)
    Group E: Apollon Limassol vs AZ Alkmaar (12:45), Vaduz vs Dnipro-1 (3:00)
    Group F: Djurgarden vs Gent (12:45), Shamrock Rovers vs Molde (3:00)
    Group G: CFR Cluj vs Slavia Prague (12:45), Ballkani vs Sivasspor (3:00)
    Group H: Slovan Bratislava vs Basel (12:45), Zalgiris vs Pyunik (3:00)

    Matchday 5 – Thursday 27 October

    Group A: Fiorentina vs Istanbul Basaksehir (12:45), Hearts vs RFS (3:00)
    Group B: Anderlecht vs FCSB (12:45), West Ham vs Silkeborg (3:00)
    Group C: Villarreal vs H. Beer-Sheva, Austria Wien vs Lech (12:45)
    Group D: Slovacko vs Cologne, Nice vs Partizan (12:45)
    Group E: Vaduz vs AZ Alkmaar (12:45), Dnipro-1 vs Apollon Limassol (3:00)
    Group F: Molde vs Djurgarden, Shamrock Rovers vs Gent (3:00)
    Group G: Ballkani vs Slavia Prague, Sivasspor vs CFR Cluj (3:00)
    Group H: Basel vs Zalgiris, Slovan Bratislava vs Pyunik (3:00)

    Matchday 6 – Thursday 3 November

    Group A: RFS vs Fiorentina, Istanbul Basaksehir vs Hearts (11:30)
    Group B: FCSB vs West Ham, Silkeborg vs Anderlecht (3:00)
    Group C: Lech vs Villarreal, H. Beer-Sheva vs Austria Wien (3:00)
    Group D: Partizan vs Slovacko, Cologne vs Nice (3:00)
    Group E: Apollon Limassol vs Vaduz, AZ Alkmaar vs Dnipro-1 (12:45)
    Group F: Djurgarden vs Shamrock Rovers, Gent vs Molde (12:45)
    Group G: Slavia Prague vs Sivasspor, CFR Cluj vs Ballkani (12:45)
    Group H: Zalgiris vs Slovan Bratislava, Pyunik vs Basel (12:45)

    Europa Conference League groups

    Group A: Istanbul Basaksehir, Fiorentina, Hearts, RFS
    Group B: West Ham, FCSB, Anderlecht, Silkeborg
    Group C: Villarreal, Hapoel Be’er Sheva, Austria Wien, Lech Poznan
    Group D: Partizan Belgrade, FC Cologne, Nice, Slovacko
    Group E: AZ Alkmaar, Apollon Nicosia, Vaduz, Dnipro-1
    Group F: Gent, Molde, Shamrock Rovers, Djurgarden
    Group G: Slavia Prague, CFR Cluj, Sivasspor, Ballkani
    Group H: Basel, Slovan Bratislava, Zalgiris, Pyunik