Americans Abroad preview: Eyes on BuLi – Green, Brooks, Johnson tested

0 Comments

A busy week of Yanks plying their trade overseas sees a health- and selection-pending Bundesliga clash heading the discussion.

Julian Green’s Hamburger SV side is set to take on John Anthony Brooks and Hertha Berlin in a Saturday morning match pitting two men who scored at the World Cup against each other.

Fabian Johnson has a whale of a task on his hands as Borussia Monchengladbach hope to cement their status as league contenders with a fine performance against Bayern Munich early Sunday morning.

[ RELATED: Premier League stats ]

[ RELATED: Premier League all-access ]

Perhaps a respite for Tim Howard and Brad Guzan, as their clubs face lesser competition this week in Burnley and QPR, respectively.

ENGLAND
Tim Howard – Everton at Burnley, 930am ET Sunday
Brad Guzan – Aston Villa at Queens Park Rangers, 4pm ET Monday
Jozy Altidore – Sunderland vs. Arsenal, 10am ET Saturday
Geoff Cameron – Stoke City at Southampton, 10am ET Saturday
Tim Ream – Bolton vs. Brentford, 10am ET Saturday
Eric Lichaj – Nottingham Forest vs. Blackburn Rovers, 10am ET Saturday
Brek Shea, Will Packwood, Jonathan Spector (inj) – Birmingham City vs. Bournemouth, 10am ET Saturday
Duane Holmes – Huddersfield Town at Ipswich Town, 10am ET Saturday
Emerson Hyndman – Fulham vs. Charlton Athletic, 245pm ET Friday
Danny Williams (inj) – Reading vs. Blackpool, 10am ET Saturday
Zak Whitbread – Derby County vs. Wigan Athletic, 10am ET Saturday

GERMANY
Fabian Johnson – Borussia Monchengladbach vs. Bayern Munich, 1030am ET Sunday
John Anthony Brooks – Hertha Berlin vs. Hamburger SV, 930am ET Saturday
Julian Green – Hamburger SV at Hertha Berlin, 930am ET Saturday
Timothy Chandler – Eintracht Frankfurt vs. Stuttgart, 930am ET Saturday
Alfredo Morales – Ingolstadt 04 vs. Heidenheimer, 830am ET Sunday
Bobby Wood – 1860 Munich vs. Eintracht Braunschweig, 830am ET Sunday
Joe Gyau (inj) – Borussia Dortmund vs. Hannover 96, 930am ET Saturday
Terrence Boyd (inj) – RB Leipzig vs. Bochum, 1230pm ET Friday

ELSEWHERE
Alejandro Bedoya – Nantes at Evian, 2pm ET Saturday
Rubio Rubin – Utrecht vs. PSV Eindhoven, 930am ET Sunday
Mix Diskerud – Rosenborg vs. Sandnes Ulf, 1030am ET Sunday
Aron Johannsson – AZ Alkmaar vs. Groningen, 145pm ET Saturday
Bob Bradley, Michael Stephens, Andrew Jacobson – Stabaek at Sarsborg, 1030am ET Sunday
Sacha Kljestan – Anderlecht OFF