Americans Abroad preview: Will Altidore get to face Howard?

0 Comments

While some Yanks will soon be called to Europe for next week’s friendlies against Colombia and Ireland, there’s a host of them plying their trade in club ball on the continent this weekend.

Who knows if Jozy Altidore will get the chance to score on Tim Howard, but the Everton keeper will almost certainly be between the sticks when the Toffees head into the Stadium of Light to face Sunderland (Watch live on NBCSN at 830am ET Sunday and online via Live Extra).

That’s not the only pair of Yanks on opposing sides this weekend; Oguchi Onyewu and Charlton Athletic host Danny Williams and Reading, while Emerson Hyndman and Fulham welcome in Duane Holmes and Huddersfield Town.

Also, Norway’s season ends on Sunday, with Mix Diskerud perhaps playing his final game for Rosenborg and Bob Bradley keeping Stabaek safe.

ENGLAND
source: Getty ImagesTim Howard – Everton at Sunderland, 830am ET Sunday
Brad Guzan – Aston Villa at West Ham, 10am ET Saturday (Live Extra)
Jozy Altidore – Sunderland vs. Everton, 830am ET Sunday
Geoff Cameron – Stoke City at Tottenham, 830am ET Sunday (Live Extra)
Tim Ream – Bolton vs. Wigan Athletic, 3pm ET Friday
Eric Lichaj – Nottingham Forest vs. Norwich City, 10am ET Saturday
Brek Shea, Will Packwood – Birmingham City vs. Cardiff, 10am ET Saturday
Duane Holmes – Huddersfield Town at Fulham, 10am ET Saturday
Emerson Hyndman – Fulham vs. Huddersfield Town, 10am ET Saturday
Danny Williams – Reading vs. Charlton Athletic, 10am ET Saturday
Zak Whitbread – Derby County vs. Wolverhampton, 715am ET Saturday
Oguchi Onyewu — Charlton Athletic at Reading, 10am ET Saturday

GERMANY
Fabian Johnson – Borussia Monchengladbach at Borussia Dortmund, 1130am ET Sunday
John Anthony Brooks – Hertha Berlin vs. Hannover, 230pm ET Friday
Julian Green – Hamburger SV at Wolfsburg, 930am ET Sunday
Timothy Chandler – Eintracht Frankfurt vs. Bayern Munich, 930am ET Saturday
Alfredo Morales – Ingolstadt 04 vs Union Berlin, 730am ET Sunday
Bobby Wood – 1860 Munich vs. Fortuna Dusseldorf, 215pm ET Monday
Joe Gyau (inj) – Borussia Dortmund vs. Borussia Monchengladbach, 1130am ET Sunday
Terrence Boyd– RB Leipzig at Darmstadt, 7am ET Saturday

ELSEWHERE
Alejandro Bedoya – Nantes at Caen, 2pm ET Saturday
Rubio Rubin – Utrecht at Excelsior, 2pm ET Friday
Mix Diskerud – Rosenborg vs. Stromsgodset, Noon ET Sunday
Aron Johannsson – AZ Alkmaar at NAC Breda, 245pm ET Saturday
Bob Bradley, Michael Stephens, Andrew Jacobson – Stabaek at Sogndal, Noon ET Sunday
Sacha Kljestan – Anderlecht at Gent, 830am ET Sunday