2015 Women’s World Cup: Game, TV schedule as USWNT chase glory in Canada

0 Comments

The 2015 Women’s World Cup in Canada is the biggest tournament ever for women’s soccer.

Expanded to 24 teams for the first time in history, the action begins on Saturday, June 6 and the final is on July 5. It promises to be a spectacular month of soccer north of the border.

[ NEWS: Latest on Women’s World Cup

All week at ProSoccerTalk we have been building up to the big kick off in Edmonton on Saturday so make sure to check out all of that content here, as Jill Ellis leads the USWNT into battle to try and clinch a third World Cup title.

[ RELATED: Predictions – How will the WWC pan out? ]

You can stream every game live in Spanish via NBC Deportes’ En Vivo Extra and there will be daily updates, roundups and recaps here at PST. Don’t worry, we’ve got you covered for the Women’s World Cup.

Below is a look at the day-by-day schedule for each group game, including where you can watch the games in the U.S. on TV, followed by the schedule for the knockout stages. All times listed are Eastern Time.

GROUP STAGE

Saturday, June 6

Canada vs. China in Edmonton, 6 p.m. (Fox Sports 1, Telemundo)

New Zealand vs. Netherlands in Edmonton, 9 p.m. (Fox Sports 2)

Sunday, June 7

Norway vs. Thailand in Ottawa, 1 p.m. (Fox)

Germany vs. Ivory Coast in Ottawa, 4 p.m. (Fox, NBC Universo)

Monday, June 8

Sweden vs. Nigeria in Winnipeg, 4 p.m. (Fox)

Cameroon vs. Ecuador in Vancouver, 7 p.m. (Fox Sports 2)

United States vs. Australia in Winnipeg, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, NBC Universo)

Japan vs. Switzerland in Vancouver, 10 p.m. (Fox Sports 1)

Tuesday, June 9

France vs. England in Moncton, 1 p.m. (Fox)

Spain vs. Costa Rica in Montreal, 4 p.m. (Fox Sports 1, NBC Universo)

Colombia vs. Mexico in Moncton, 4 p.m. (Fox, Telemundo)

Brazil vs. South Korea in Montreal, 7 p.m. (Fox Sports 1, NBC Universo)

Thursday, June 11

Germany vs. Norway in Ottawa, 4 p.m. (Fox Sports 1, NBC Universo)

China vs. Netherlands in Edmonton, 6 p.m. (Fox Sports 2)

Ivory Coast vs. Thailand in Ottawa, 7 p.m. (Fox Sports 1)

Canada vs. New Zealand in Edmonton, 9 p.m. (Fox Sports 1)

Friday, June 12

Australia vs. Nigeria in Winnipeg, 5 p.m. (Fox Sports 1)

Switzerland vs. Ecuador in Vancouver, 7 p.m. (Fox Sports 1)

United States vs. Sweden in Winnipeg, 8 p.m. (Fox, NBC Universo)

Japan vs. Cameroon in Vancouver, 10 p.m. (Fox Sports 1)

Saturday, June 13

France vs. Colombia in Moncton, 1 p.m. (Fox, Telemundo)

Brazil vs. Spain in Montreal, 4 p.m. (Fox Sports 1, NBC Universo)

England vs. Mexico in Moncton, 4 p.m. (Fox, Telemundo)

South Korea vs. Costa Rica in Montreal, 7 p.m. (Fox Sports 2)

Monday, June 15

Germany vs. Thailand in Winnipeg, 4 p.m. (Fox)

Ivory Coast vs. Norway in Moncton, 4 p.m. (Fox Sports 1)

Canada vs. Netherlands in Montreal, 7:30 p.m. (Fox Sports 1, NBC Universo)

China vs. New Zealand in Winnipeg, 7:30 p.m. (Fox Sports 2)

Tuesday, June 16

Japan vs. Ecuador in Winnipeg, 5 p.m. (Fox Sports 1, NBC Universo)

Switzerland vs. Cameroon in Edmonton, 5 p.m. (Fox Sports 2)

United States vs. Nigeria in Vancouver, 8 p.m. (Fox, NBC Universo)

Australia vs. Sweden in Edmonton, 8 p.m. (Fox Sports 1)

Wednesday, June 17

France vs. Mexico in Ottawa, 4 p.m. (Fox, Telemundo)

England vs. Colombia in Montreal, 4 p.m. (Fox Sports 1)

Brazil vs. Costa Rica in Moncton, 7 p.m. (Fox Sports 1, NBC Universo)

South Korea vs. Spain in Ottawa, 7 p.m. (Fox Sports 2)

ROUND OF 16

Saturday, June 20

Match 39: Winner Group B vs. 3rd place Group A/C/D – 4 p.m. in Ottawa (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

Match 37: Runner-up Group A vs. Runner-up Group B – 7:30 p.m. in Edmonton (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

Sunday, June 21

Match 41: Winner Group E vs. Runner-up Group D – 1 p.m. in Moncton (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

Match 40: Winner Group F vs. Runner-up Group E – 4 p.m. in Montreal (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

Match 44: Winner Group A vs. 3rd Group C/D/E – 7:30 p.m. in Vancouver (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

Monday, June 22

Match 43: Runner-up Group B vs. Runner-up Group F – 5 p.m. in Ottawa (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

Match 38: Winner Group D vs. 3rd Group B/E/F – 8 p.m. in Edmonton (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

Tuesday, June 23

Match 42: Winner Group C vs. 3rd Group A/B/F – 10 p.m. in Vancouver (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

QUARTERFINALS

Friday, June 26

Match 46: Winner match 39 vs. Winner match 40: 4 p.m. in Montreal (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

Match 45: Winner match 37 vs. Winner match 38: 7:30 p.m. in Ottawa (Fox, Telemundo/NBC Universo)

Saturday, June 27

Match 47: Winner match 41 vs. Winner match 42: 4 p.m. in Edmonton (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

Match 48: Winner match 43 vs. Winner match 44: 7:30 p.m. in Vancouver (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

SEMIFINALS

Tuesday, June 30

Match 49: Winner match 45 vs. Winner match 46: 7 p.m. in Montreal (Fox, Telemundo/NBC Universo)

Wednesday, July 1

Match 50: Winner match 47 vs. Winner match 48: 7 p.m. in Edmonton (Fox Sports 1, Telemundo/NBC Universo)

THIRD-PLACE GAME

Saturday, July 4

Match 51: Loser match 49 vs. Loser match 50: 4 p.m. in Edmonton (Fox, NBC Universo)

FINAL

Sunday, July 5

Match 52: Winner match 49 vs. Winner match 50: 7 p.m. in Vancouver (Fox, Telemundo)