UEFA Champions League, Europa League draw: West Ham, Celtic find out opponents

3 Comments

Premier League side West Ham United will being their Europa League adventure on July 2, and now they know their opponents.

The draws for the first and second qualifying round of the UEFA Champions League and Europa League were made on Monday in Nyon, Switzerland, with the Hammers drawn against Andorran side FC Lusitanos who play in a stadium that holds just 1,000 supporters.

[ RELATED: Ramos to Man United? ]

New West Ham boss Slaven Bilic will welcome Lusitanos to the Boleyn Ground for the first leg in July 2 and then head to Andorra for the return match on July 9. The Hammers were awarded a spot in the Europa League via the 2014-15 Fair Play rankings but will have to make it through four rounds of qualifying just to make the group stages. Fellow Premier League sides Liverpool and Tottenham Hotspur will enter at the group stages, while Southampton will enter at the third-qualifying round.

The draw for the second qualifying round of the Europa League can be found in full here, as West Ham will face either Maltese side Birkirkara or Ulisses Yerevan of Armenia if they get past Lusitanos.

In the Champions League draw, Scottish champions Celtic enter in the second round and will face Icelandic champs FC Stjarnan. The Bhoys failed to qualify for the UCL last season and manager Ronny Delia will be under plenty of pressure to deliver Champions League soccer to the Celtic faithful in the upcoming season. Other Scottish teams Inverness Caledonian Thistle, Aberdeen and St. Johnstone all enter the Europa League at the second qualifying round. Other juicy ties in the Champions League draw include Slovakian champions AS Trencin against Romanian giants Steaua Bucuresti.

Below are details of both rounds of Champions League qualifying as the first round ties will be played June 30-July 1 and July 7-8, while the second round will take place on July 14-15 and July 21-22.

The Europa League first round qualifying games, see the schedule below, will take place on July 2 and July 9 and the second round will be on July 16 and July 23.

Champions League first qualifying round draw

Lincoln Red Imps v Santa Coloma
Pyunik v Folgore/Falciano
Crusaders v Levadia Tallinn
B36 Torshavn v The New Saints FC

Champions League second qualifying round draw

Hibernians v Maccabi Tel-Aviv
Apoel Nicosia v Vardar
FK Karabakh v Rudar Pljevlja
FK Sarajevo v Lech Poznan
Maribor v Astana
BATE v Dundalk
HJK Helsinki v FK Ventspils
FC Midtjylland v Lincoln Red Imps/Santa Coloma
Molde v Pyunik/Folgore/Falciano
Malmo FF v FK Zalgiris Vilnius
Celtic v Stjarnan
AS Trencin v Steaua Bucuresti
Partizan Belgrade v Dila Gori
Ludogorets v Milsami
CS Fola Esch v Dinamo Zagreb
Skenderbeu v Crusaders/Levadia Tallinn
B36 Torshavn/The New Saints FC v Videoton FC

Europa League first qualifying round draw

Vikingur v Rosenborg
SJK v FH Hafnarfjordur
NSI Runavik v Linfield
Brondby v Juvenes/Dogana
Skonto Riga v St. Patrick’s
FC Lahti v IF Elfsborg
FK Atlantas v Beroe
Debrecen v Sutjeska
Ordabasy v Beitar Jerusalem
Balzan Youths v Zeleznicar
Sillamae Kalev v Hajduk Split
FK Spartaks Jurmala v Buducnost Podgorica
Jelgava v Litex Lovetch
Lusitanos v West Ham
Saxan v Apollon Limassol
Shirak v Zrinjski Mostar
VPS Vaasa v AIK
Mladost Podgorica v Neftchi
Vikingur Reykjavik v Koper
Sheriff v Odd
FK Kukesi v Torpedo Zhodino
Alashkert FC v St. Jonstone
Newtown v Valletta
Dinamo Tbilisi v Gabala
Renova v Dacia
Olimpic Sarajevo v Spartak Trnava
Glenavon v Shakhtyor
FC 03 Differdange v Bala Town
Shkendija Tetovo v Aberdeen
Progres Niederkorn v Shamrock Rovers
UCD v F91 Dudelange
Crvena Zvezda v Kairat Almaty
Aktobe v Nomme Kalju
Domzale v Cukaricki Belgrade
Go Ahead Eagles v Ferencvaros
MTK Budapest v Vojvodina
Flora Tallinn v Rabotnicki Kometal
Dinamo Batumi v Omonia Nicosia
Trakai v HB Torshavn
Glentoran v MSK Zilina
UE Sant Julia v Randers
FC Kruoja v Jagiellonia Bialystok
Laci v Inter Baku
Partizani Tirana v Stromsgodset
CM Celje v Slask Wroclaw
La Fiorita v FC Vaduz
Birkirkara v Ulisses Yerevan
Airbus UK v Lokomotiva Zagreb
Botosani v Spartaki Tskhinvali
College Europa v Slovan Bratislava