Stock up/stock down after USMNT’s wild World Cup qualifiers

AP Photo/ Moises Castillo
0 Comments

It’s funny how wild different results can swing a discussion.

Before last week, many United States soccer supporters would’ve gladly accepted four of six points from the qualifiers with Guatemala, knowing those results would’ve cleared its path to the Hex.

[ VIDEO: Previewing every PL match in Week 32 ]

The Yanks, instead, gave Guatemala three in match No. 1 before taking a trio of their own on Tuesday. The U.S. is now in good position to advance, but no one’s doing backflips after this week.

That said, that first loss opened the door for several players to improve their World Cup stock. Naturally, several others will have found their chances significantly damaged by it.

Stock up

Steve Birnbaum —  Kind of surprising Birnbaum didn’t get a look ahead of Michael Orozco in the first match, but the latter’s implosion in Guatemala City allowed “Birdbomb” to get a home start on Tuesday. One of the stars of the Yanks’ winter wins over Iceland and Canada, Birnbaum moved up the depth chart a peg this break.

Geoff Cameron —  This “stock up” is more in public perception than Jurgen Klinsmann’s mind, we think, because Cameron is a top-flight defender and has been for some time. He was dynamite against Guatemala in Columbus, and one of the only effective USMNT players in Guatemala City.

As the only full-time American field player in the Premier League before DeAndre Yedlin broke through on loan with Sunderland, Cameron can also adequately play defensive mid and right back. On a team without Michael Bradley, he just may be the captain.

Every player who wasn’t called up or was hurt — Life without John Brooks and Fabian Johnson wasn’t dandelions, let alone roses. Given the poor displays almost across the board on Friday, it’s not absurd to think players like Matt Hedges, Eric Lichaj, and Tim Ream are all looking a bit more attractive to Jurgen Klinsmann.

Stock down

Mix Diskerud — It’s hard to imagine what’s become of Diskerud in a year. The midfielder came to New York City FC and has since struggled to play well for the national team. After scoring three goals for the U.S. in 2014, he’s since nabbed just a lone tally for the Stars and Stripes. Yes he was played out of position, but the jury remains out on Mix after seeing his first season’s production at NYC fail to meet his last season in Norway.

Michael Orozco — With plenty of respect to a veteran Liga MX defender and the fact that he shouldn’t have even been on the pitch for the USMNT after going months without first team football, Orozco had a terrible game alongside Omar Gonzalez in Guatemala City. At 30 and with Matt Miazga, Tim Parker and Cameron Carter-Vickers waiting in the wings, Orozco has probably done his last cap dance.

Stock questionable

Gyasi Zardes —  At 24, Zardes is unquestionably a remarkable talent when ‘on’. But at what point do we cross the line from “He’s inexperienced at a high level” to “He should really have a better first touch by now.” Zardes has a good head for positioning and works his tail off, and has three goals in his first 22 caps (just one since July). Given his playing time, shouldn’t it click soon? At least for the Galaxy? Still he was an integral part of two goals in the 4-0 win over Guatemala, and an international goal is an international goal almost regardless of where it’s scored.

MORE: NASL adds first West Coast team ]

Bonus stock ups and downs — U.S. U-23s

UP
Tim Parker — Up until his stamp in leg 2, Parker was the best player on the side.
Ethan Horvath — The front-runner to be a long-term USMNT goalkeeper

DOWN
Jordan Morris — His slow start to life in MLS moved onto the U-23 pitch
Kellyn Acosta — Was played out of position, but that doesn’t excuse everything.
Wil Trapp — Also a bit out-of-position, yet had little influence.

Premier League odds, picks: Week 10 of the 2022-23 season

0 Comments

Before you watch the Premier League this weekend, make sure to know who’s expected to win.

And, if you’re into it, be sure to check out who our ProSoccerTalk crew of Joe Prince-Wright, Andy Edwards, and Nick Mendola think who’ll deliver the goods.

VIDEO: Premier League highlights ] 

Remember: you can watch all 380 Premier League games across NBC, USA Network, NBCSports.com and Peacock. We’ve got you covered.

[ MORE: Watch Premier League live | Peacock Premium details ]


PST’s Premier League picks standings after Week 9

Considering that winning requires getting the correct result (win, loss, or draw), getting a ‘W’ in picks isn’t all that easy.

The originator of PST’s picks, Joe Prince-Wright, is now in second place after a rough week for Andy Edwards, but Nick Mendola’s re-established his first-place status with the most wins by a single writer in a single week this early season.

STANDINGS

Wk9

JPW 3-7
Andy 2-8
Nick 6-4

Season

Nick Mendola, 38-39
Joe Prince-Wright, 34-43
Andy Edwards, 33-44


Premier League picks: Week 10 of the 2022-23 season

Full odds provided by our partner, PointsBet – PointsBet is our Official Sports Betting Partner and we may receive compensation if you place a bet on PointsBet for the first time after clicking our links.

You can download the NBC Sports Predictor app (below) and play the Premier League Pick ‘Em game yourself to predict the scores and win the prizes.

DOWNLOAD NBC SPORTS PREDICTOR


Newcastle vs Brentford

Odds: Newcastle (-131) vs Brentford (+325) | Draw (+280)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM

JPW: Newcastle 2-1 Brentford
Andy: Newcastle 3-2 Brentford
Nick: Newcastle 1-1 Brentford

Bournemouth vs Leicester City

Odds: Bournemouth (+240) vs Leicester City (+110) | Draw (+250)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
JPW: Bournemouth 1-3 Leicester
Andy: Bournemouth 2-2 Leicester
Nick: Bournemouth 0-2 Leicester

Chelsea vs Wolves

Odds: Chelsea (-261) vs Wolves (+700) | Draw (+375)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
JPW: Chelsea 3-1 Wolves
Andy:
Chelsea 2-0 Wolves
Nick: Chelsea 2-1 Wolves

Manchester City vs Southampton

Odds: Man City (-901) vs Southampton (+1800) | Draw (+850)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
JPW: Man City 4-1 Southampton
Andy: Man City 5-1 Southampton
Nick: Man City 3-1 Southampton

Brighton vs Tottenham

Odds: Brighton (+165) vs Tottenham Hotspur (+160) | Draw (+240)
Kickoff: 12:30pm ET Saturday
TV/Stream: NBC – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Brighton 1-2 Spurs
Andy:
Brighton 1-1 Tottenham
Nick: Brighton 0-2 Spurs

West Ham vs Fulham

Odds: West Ham (-136) vs Tottenham Hotspur (+350) | Draw (+280)
Kickoff: 9am ET Sunday
TV/Stream: CNBC – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: West Ham 3-1 Fulham

Andy: West Ham 2-1 Fulham
Nick: West Ham 1-0 Fulham

Crystal Palace vs Leeds United

Odds: Crystal Palace (+110) vs Leeds United (+240) | Draw (+250)
Kickoff: 9am ET Sunday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Palace 2-1 Leeds

Andy: Palace 2-2 Leeds
Nick: Palace 1-1 Leeds

Arsenal vs Liverpool

Odds: Arsenal (+150) vs Liverpool (+160) | Draw (+260)
Kickoff: 11:30am ET Sunday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Arsenal 3-2 Liverpool 
Andy:
Arsenal 2-2 Liverpool
Nick: Arsenal 1-2 Liverpool

Everton vs Manchester United

Odds: Everton (+270) vs Manchester United (-104) | Draw (+250)
Kickoff: 2pm ET Sunday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Everton 1-1 Man United
Andy: Everton 1-2 Man Utd
Nick: Everton 0-2 Man Utd

Nottingham Forest vs Aston Villa

Odds: Nottingham Forest (+230) vs Aston Villa (+115) | Draw (+240)
Kickoff: 3pm ET Monday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Forest 1-1 Villa
Andy:
Forest 0-1 Villa
Nick: Forest 1-1 Villa

West Ham vs Fulham: How to watch, live stream link, TV, team news

0 Comments

Injury-hit Fulham visits West Ham United on Sunday, hoping to catch weary hosts just back from a midweek trip to Belgium when the sides tangle at London’s Olympic Stadium (watch live, 9am ET Sunday on CNBC and online via NBCSports.com).

The Irons are looking to build on their Premier League form after beating Wolves on Saturday and rolling it into Europa Conference League play at midweek. West Ham beat Anderlecht 1-0 on Thursday as Gianluca Scamacca stayed hot to keep the Irons perfect in group play.

STREAM LIVE FULHAM vs WEST HAM

Fulham has been a handful this season but won’t have Nathaniel Chalobah, who was suspended in last weekend’s loss to Newcastle, in addition to possible absences for playmakers Kenny Tete, Aleksandar Mitrovic, Antonee Robinson, and Willian.

Here’s everything you need to know ahead of Fulham vs West Ham.

[ MORE: How to watch Premier League in USA ]


How to watch West Ham vs Fulham live, stream link and start time

Kick off: 9am ET, Sunday
TV Channel: CNBC
Online: Stream via NBCSports.com


Key storylines & (young) star players

Fulham may be without Robinson and Tete in addition to definitely missing Layvin Kurzawa, leaving Kevin Mbabu as the lone regular fullback certain to be available. Attacking injuries could shift focus to ex-Tottenham loanee Carlos Vinicius and wingers Neeskens Kebano and Daniel James.

West Ham started the Anderlecht win with Declan Rice, Lucas Paqueta, Gianluca Scamacca, and Pablo Fornals on the bench, with the quartet entering over the final 21 minutes to deliver the W. Aaron Cresswell, Kurt Zouma, Thilo Kehrer, and Tomas Soucek were completely rested, so there won’t be too much worry about the weariness angle mentioned above.


West Ham team news, injuries, lineup options

OUT: Nayef Aguerd (ankle), Maxwell Cornet (calf)

Fulham team news, injuries, lineup options

QUESTIONABLE: Antonee Robinson (foot), Willian (calf), Kenny Tete (knock), Aleksandar Mitrovic (ankle). OUT: Layvin Kurzawa (knock), Manor Solomon (knee), Harry Wilson (knee), Nathaniel Chalobah (suspension)

Brighton vs Tottenham: How to watch, live stream link, TV channel, team news

0 Comments

Brighton vs Tottenham is an early-season test of credentials as the host Seagulls look to show their top-four quality is on the level of their third-place visitors at the Amex Stadium (watch live, 12:30pm ET Saturday on NBC and online via NBCSports.com).

The Seagulls have given new manager Roberto De Zerbi a solid start in taking over for Graham Potter, who left for Chelsea.

STREAM LIVE BRIGHTON vs TOTTENHAM

Now they’ll look to show that the team has plenty in the tank for a long run in the European places, currently three points behind Spurs with a match-in-hand on the North Londoners.

Tottenham has looked solid but also knows it has to show the 10-man North London derby loss was a fluke.

Here’s everything you need to know ahead of Brighton vs Tottenham.

[ MORE: How to watch Premier League in USA ]


How to watch Brighton vs Tottenham live, stream link and start time

Kick off: 3pm ET, Friday
TV Channel: USA Network
Online: Stream via NBCSports.com


Key storylines & star players

Brighton’s been getting so much of its offense from Pascal Gross and Leandro Trossard, the latter coming off a hat trick and in the upper end of the Premier League leaders in both goals and assists. Alexis Mac Allister has been solid in the midfield and at the penalty spot.

Spurs continue to use Harry Kane in the Starting XI time and time again, and the English center forward hasn’t worn down yet. A midweek scoreless draw in Germany against Eintracht Frankfurt will see Spurs show up to the party with more miles on their legs than the home team.


Brighton team news, injuries, lineup options

OUT: Jakub Moder (knee), Enock Mwepu (illness)

Tottenham team news, injuries, lineup options

OUT: Emerson (suspension), Dejan Kulusevski (thigh), Japhet Tanganga (knock), Lucas Moura (calf)

UEFA Europa League, Europa Conference League live! How to watch, updates, schedule

0 Comments

The UEFA Europa League and Europa Conference League group stages are in full flow as Arsenal, Manchester United, and West Ham are all in action.

[ LIVE: Europa League scores ]

In the Europa League group stage Arsenal have a lovely set of European cities to visit with PSV, Bodo/Glimt and FC Zurich their opponents, and are clear favorites to advance. United are also favored but have some long distances to travel as they play Real Sociedad, Sheriff Tiraspol from Transnistria and Cypriot side Omonia.

In the Conference League the Hammers have Anderlecht, FCSB (formerly known as Steaua Bucharest) and Silkeborg, as David Moyes’ side will be very happy with that draw.

[ LIVE: Conference League scores ]

The final of the Europa League will be played in Budapest, while the Conference League final will be in Prague.

Below are details on the Europa League and Conference League, including how to watch info, the group stage draw, dates and schedule.


UEFA Europa League, Conference League, schedule, dates, how to watch

Dates: Group stage to be played September to November
Online: Live updates via NBCSports.com
How to watch: TUDN, Paramount+


Europa League group stage fixtures & results (all kick off times ET)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Zurich vs PSV Eindhoven (12:45), Arsenal vs Bodo/Glimt (3:00)
Group B: Rennes vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: HJK Helsinki vs Ludogorets (12:45), Roma vs Real Betis (3:00)
Group D: Malmo vs Union Berlin (12:45), Braga vs St Gilloise (3:00)
Group E: Sheriff vs Real Sociedad, Omonia vs Man United (12:45)
Group F: Sturm Graz vs Lazio (12:45), Midtjylland vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Nantes, Olympiacos vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Ferencvaros, Monaco vs Trabzonspor (12:45)


Matchday 1 – Thursday 8 September

Group A: Zurich 1-2 Arsenal, PSV Eindhoven 1-1 Bodo/Glimt
Group B: AEK Larnaca 1-2 Rennes, Fenerbahce 2-1 Dynamo Kyiv
Group C: Ludogorets 2-1 Roma, HJK Helsinki 0-2 Real Betis
Group D: Malmo 2-0 Braga, Union Berlin 0-1 St Gilloise
Group E: Man United 0-1 Real Sociedad, Omonia 0-3 Sheriff
Group F: Lazio 4-2 Feyenoord, Sturm Graz 1-0 Midtjylland
Group G: Freiburg 2-1 Qarabag, Nantes 2-1 Olympiacos
Group H: Red Star Belgrade 0-1 Monaco, Ferencvaros 3-2 Trabzonspor

Matchday 2 – Thursday 15 September

Group A: Arsenal vs PSV Eindhoven (postponed), Bodo/Glimt vs Zurich
Group B: Dynamo Kyiv 0-1 AEK Larnaca, Rennes 2-2 Fenerbahce
Group C: Real Betis 3-2 Ludogorets, Roma 3-0 HJK Helsinki
Group D: St Gilloise 3-2 Malmo, Braga 1-0 Union Berlin
Group E: Real Sociedad 2-1 Omonia, Sheriff 0-2 Man United
Group F: Midtjylland 5-1 Lazio, Feyenoord 6-0 Sturm Graz
Group G: Olympiacos 0-3 Freiburg, Qarabag 3-0 Nantes
Group H: Trabzonspor 2-1 Red Star Belgrade, Monaco 0-1 Ferencvaros

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Zurich vs PSV Eindhoven (12:45), Arsenal vs Bodo/Glimt (3:00)
Group B: Rennes vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: HJK Helsinki vs Ludogorets (12:45), Roma vs Real Betis (3:00)
Group D: Malmo vs Union Berlin (12:45), Braga vs St Gilloise (3:00)
Group E: Sheriff vs Real Sociedad, Omonia vs Man United (12:45)
Group F: Sturm Graz vs Lazio (12:45), Midtjylland vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Nantes, Olympiacos vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Ferencvaros, Monaco vs Trabzonspor (12:45)

Matchday 4 – Thursday 13 October

Group A: Bodo/Glimt vs Arsenal (12:45), PSV Eindhoven vs Zurich (3:00)
Group B: AEK Larnaca vs Fenerbahce, Dynamo Kyiv vs Rennes (12:45)
Group C: Real Betis vs Roma (12:45), Ludogorets vs HJK Helsinki (3:00)
Group D: St Gilloise vs Braga (12:45), Union Berlin vs Malmo (3:00)
Group E: Man United vs Omonia, Real Sociedad vs Sheriff (3:00)
Group F: Feyenoord vs Midtjylland (12:45), Lazio vs Sturm Graz (3:00)
Group G: Nantes vs Freiburg, Qarabag vs Olympiacos (12:45)
Group H: Trabzonspor vs Monaco, Ferencvaros vs Red Star Belgrade (3:00)

Matchday 5 – Thursday 27 October

Group A: Zurich vs Bodo/Glimt, PSV Eindhoven vs Arsenal (12:45)
Group B: AEK Larnaca vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs Rennes (12:45)
Group C: Ludogorets vs Real Betis (12:45), HJK Helsinki vs Roma (3:00)
Group D: Malmo vs St Gilloise, Union Berlin vs Braga (12:45)
Group E: Man United vs Sheriff, Omonia vs Real Sociedad (3:00)
Group F: Lazio vs Midtjylland (12:45), Sturm Graz vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Olympiacos, Nantes vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Trabzonspor, Ferencvaros vs Monaco (3:00)

Matchday 6 – Thursday 3 November

Group A: Arsenal vs Zurich, Bodo/Glimt vs PSV Eindhoven (3:00)
Group B: Dynamo Kyiv vs Fenerbahce, Rennes vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: Real Betis vs HJK Helsinki, Roma vs Ludogorets (3:00)
Group D: St Gilloise vs Union Berlin, Braga vs Malmo (3:00)
Group E: Real Sociedad vs Man United, Sheriff vs Omonia (12:45)
Group F: Midtjylland vs Sturm Graz, Feyenoord vs Lazio (12:45)
Group G: Olympiacos vs Nantes, Qarabag vs Freiburg (12:45)
Group H: Trabzonspor vs Ferencvaros, Monaco vs Red Star Belgrade (12:45)

Europa League groups

Group A: Arsenal, PSV Eindhoven, Bodo/Glimt, FC Zurich
Group B: Dynamo Kiev, Rennes, Fenerbahce, AEK Larnaca
Group C: Roma, Ludogorets, Real Betis, HJK Helsinki
Group D: Braga, Malmo, Union Berlin, Union Saint-Gilloise
Group E: Manchester United, Real Sociedad, Sheriff Tiraspol, Omonia
Group F: Lazio, Feyenoord, Midtjylland, Sturm Graz
Group G: Olympiacos, Qarabag, SC Freiburg, Nantes
Group H: Red Star Belgrade, Monaco, Ferencvaros, Trabzonspor


Europa Conference League group stage fixtures (all kick off times ET)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Hearts vs Fiorentina, RFS vs Istanbul Basaksehir (3:00)
Group B: Anderlecht vs West Ham, Silkeborg vs FCSB (12:45)
Group C: Lech vs H. Beer-Sheva (12:45), Villarreal vs Austria Wien (3:00)
Group D: Slovacko vs Nice (12:45), Cologne vs Partizan (3:00)
Group E: Dnipro-1 vs Vaduz (12:45), AZ Alkmaar vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Shamrock Rovers (12:45), Gent vs Djurgarden (3:00)
Group G: Sivasspor vs Ballkani (12:45), Slavia Prague vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Pyunik vs Zalgiris (12:45), Basel vs Slovan Bratislava (3:00)


Matchday 1 – Thursday 8 September

Group A: Hearts vs Istanbul Basaksehir, Fiorentina vs RFS (18:45)
Group B: Anderlecht vs Silkeborg (12:45), West Ham vs FCSB (21:00)
Group C: Villarreal vs Lech, Austria Wien vs H. Beer-Sheva (18:45)
Group D: Slovacko vs Partizan, Nice vs Cologne (18:45)
Group E: Vaduz vs Apollon Limassol, Dnipro-1 vs AZ Alkmaar (3:00)
Group F: Molde vs Gent, Shamrock Rovers vs Djurgarden (3:00)
Group G: Ballkani vs CFR Cluj (12:45), Sivasspor vs Slavia Prague (3:00)
Group H: Basel vs Pyunik, Slovan Bratislava vs Zalgiris (3:00)

Matchday 2 – Thursday 15 September

Group A: RFS vs Hearts, Istanbul Basaksehir vs Fiorentina (3:00)
Group B: FCSB vs Anderlecht, Silkeborg vs West Ham (3:00)
Group C: Lech vs Austria Wien, H. Beer-Sheva vs Villarreal (3:00)
Group D: Partizan vs Nice, Cologne vs Slovacko (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs Dnipro-1, AZ Alkmaar vs Vaduz (12:45)
Group F: Djurgarden vs Molde, Gent vs Shamrock Rovers (12:45)
Group G: Slavia Prague vs Ballkani, CFR Cluj vs Sivasspor (12:45)
Group H: Zalgiris vs Basel, Pyunik vs Slovan Bratislava (12:45)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Hearts vs Fiorentina, RFS vs Istanbul Basaksehir (3:00)
Group B: Anderlecht vs West Ham, Silkeborg vs FCSB (12:45)
Group C: Lech vs H. Beer-Sheva (12:45), Villarreal vs Austria Wien (3:00)
Group D: Slovacko vs Nice (12:45), Cologne vs Partizan (3:00)
Group E: Dnipro-1 vs Vaduz (12:45), AZ Alkmaar vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Shamrock Rovers (12:45), Gent vs Djurgarden (3:00)
Group G: Sivasspor vs Ballkani (12:45), Slavia Prague vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Pyunik vs Zalgiris (12:45), Basel vs Slovan Bratislava (3:00)

Matchday 4 – Thursday 13 October

Group A: Istanbul Basaksehir vs RFS, Fiorentina vs Hearts (12:45)
Group B: FCSB vs Silkeborg, West Ham vs Anderlecht (3:00)
Group C: Austria Wien vs Villarreal (12:45), H. Beer-Sheva vs Lech (3:00)
Group D: Partizan vs Cologne (12:45), Nice vs Slovacko (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs AZ Alkmaar (12:45), Vaduz vs Dnipro-1 (3:00)
Group F: Djurgarden vs Gent (12:45), Shamrock Rovers vs Molde (3:00)
Group G: CFR Cluj vs Slavia Prague (12:45), Ballkani vs Sivasspor (3:00)
Group H: Slovan Bratislava vs Basel (12:45), Zalgiris vs Pyunik (3:00)

Matchday 5 – Thursday 27 October

Group A: Fiorentina vs Istanbul Basaksehir (12:45), Hearts vs RFS (3:00)
Group B: Anderlecht vs FCSB (12:45), West Ham vs Silkeborg (3:00)
Group C: Villarreal vs H. Beer-Sheva, Austria Wien vs Lech (12:45)
Group D: Slovacko vs Cologne, Nice vs Partizan (12:45)
Group E: Vaduz vs AZ Alkmaar (12:45), Dnipro-1 vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Djurgarden, Shamrock Rovers vs Gent (3:00)
Group G: Ballkani vs Slavia Prague, Sivasspor vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Basel vs Zalgiris, Slovan Bratislava vs Pyunik (3:00)

Matchday 6 – Thursday 3 November

Group A: RFS vs Fiorentina, Istanbul Basaksehir vs Hearts (11:30)
Group B: FCSB vs West Ham, Silkeborg vs Anderlecht (3:00)
Group C: Lech vs Villarreal, H. Beer-Sheva vs Austria Wien (3:00)
Group D: Partizan vs Slovacko, Cologne vs Nice (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs Vaduz, AZ Alkmaar vs Dnipro-1 (12:45)
Group F: Djurgarden vs Shamrock Rovers, Gent vs Molde (12:45)
Group G: Slavia Prague vs Sivasspor, CFR Cluj vs Ballkani (12:45)
Group H: Zalgiris vs Slovan Bratislava, Pyunik vs Basel (12:45)

Europa Conference League groups

Group A: Istanbul Basaksehir, Fiorentina, Hearts, RFS
Group B: West Ham, FCSB, Anderlecht, Silkeborg
Group C: Villarreal, Hapoel Be’er Sheva, Austria Wien, Lech Poznan
Group D: Partizan Belgrade, FC Cologne, Nice, Slovacko
Group E: AZ Alkmaar, Apollon Nicosia, Vaduz, Dnipro-1
Group F: Gent, Molde, Shamrock Rovers, Djurgarden
Group G: Slavia Prague, CFR Cluj, Sivasspor, Ballkani
Group H: Basel, Slovan Bratislava, Zalgiris, Pyunik