Preview: USMNT faces uphill battle in Copa America opener against Colombia

Getty Images
0 Comments
  • The USMNT and Colombia open Group A play Friday in Santa Clara
  • The United States last beat Colombia in 2005
  • 2 of 3 US wins vs. Colombia have come in California
  • After a successful pre-tournament run of friendlies, the United States is ready to make noise in the Copa America Centenario.

    We think.

    While the squad seems stronger than ever and the vibes have shifted to a positive nature, there are still plenty of unknowns as Jurgen Klinsmann leads the United States as hosts of the celebratory event.

    [ MORE: PST predicts the group stage ]

    The problem is the competition has also never been stronger.

    Motivations of varying degrees will push each opponent beyond the feeling of a lesser importance on this year’s edition of the Copa America, and the United States will begin with as tough a test as possible. Pushed by both their moderate success in the 2014 World Cup and their failures in last summer’s tournament, Colombia – ranked fourth in the world by FIFA and undefeated in 2016 – will be as stiff a test as any.

    A feeling of uneasiness for the United States mostly stems from Klinsmann’s team selections. A number of attacking players distinguished themselves during the pre-tournament friendlies, and the 4-3-3 system seemed to be a positive change, but does the fanbase really trust Klinsmann to implement what worked against Puerto Rico, Ecuador, and Bolivia? It still feels reasonable to expect the German to revert to the comfort of a 4-4-2 when the games matter, abandoning the recent signs of life.

    [ MORE: PST Roundtable regarding Klinsmann at the Copa America ]

    Will Darlington Nagbe or Christian Pulisic start? Will Michael Bradley sit deep or push forward? Which system will he employ? It has the feel of change, and yet as history has taught us, none can ever be too sure of predicting a Jurgen Klinsmann starting lineup.

    What is certain is the expected nature of play the United States will face. Colombia manager Jose Pekerman encourages a heavily physical style of play, and expect Los Cafeteros to batter and bruise the US players while still looking good doing it. James Rodriguez is a brilliant and dangerous playmaker despite a down season with Real Madrid, and he will take center stage, aided by the flashy nature of Juan Cuadrado. Carlos Bacca is the target man in front of goal, while Daniel Torres will be tasked with breaking things up in the middle of the park.

    What they’re saying

    US Manager Jurgen Klinsmann on his squad – “They want to show the soccer world that we are ready here to compete. Obviously we want to do well, we want to get as far as we can in the tournament, but we want to showcase our game to the rest of the world because down the road we would like to host a World Cup again.”

    Colombia manager Jose Pekerman on an injection of youth – “The door remains open for everybody else, but I want to try to consolidate this new project. I now have a team that is fresh, renovated and optimistic.”

    Prediction

    A lot of this rests on the shoulders of Jurgen Klinsmann. If he utilizes what worked in the warm up matches, the squad can muster a hard-fought draw, with a 1-1 scoreline fair. However, if the U.S. manager decides to revert back to old habits, Colombia can sit on the ball and pick the 4-4-2 apart. This match has a wide variety of possible outcomes, but if Klinsmann does his part, the players will reward him with a valuable point. Should the U.S. muster something in its opener, qualification for the knockout stage might be firmly in their grasp.

    Squads

    United States – Brad Guzan (Aston Villa), Tim Howard (Colorado Rapids), Ethan Horvath (Molde IK); Matt Besler (Sporting KC), Steve Birnbaum (D.C. United), John Brooks (Hertha Berlin), Geoff Cameron (Stoke City), Timmy Chandler (Eintracht Frankfurt), Fabian Johnson (Borussia Monchengladbach), Michael Orozco (Club Tijuana), DeAndre Yedlin (Tottenham Hotspur); Kyle Beckerman (Real Salt Lake), Alejandro Bedoya (FC Nantes), Michael Bradley (Toronto FC), Jermaine Jones (Colorado Rapids), Perry Kitchen (Heart of Midlothian), Darlington Nagbe (Portland Timbers), Graham Zusi (Sporting KC), Christian Pulisic (Borussia Dortmund); Chris Wondolowski (San Jose Earthquakes), Bobby Wood (Hamburg SV), Clint Dempsey (Seattle Sounders FC), Gyasi Zardes (LA Galaxy).

    Colombia – Cristian Bonilla (Atletico Nacional), David Ospina (Arsenal), Robinson Zapata (Santa Fe); Felipe Aguilar (Atletico Nacional), Santiago Arias (PSV), Farid Diaz (Atletico Nacional), Frank Fabra (Boca Juniors), Stefan Medina (Pachuca), Jeison Murillo (Inter Milan), Oscar Murillo (Pachuca), Cristian Zapata (AC Milan); Edwin Cardona (Monterrey), Guillermo Celis (Junior), Juan Cuadrado (Juventus), Sebastian Perez (Atletico Nacional), Andres Felipe Roa (Deportivo Cali), James Rodriguez (Real Madrid), Carlos Sanchez (Aston Villa), Daniel Torres (Independiente Medellin); Carlos Bacca (AC Milan), Roger Martinez (Racing Club), Marlos Moreno (Atletico Nacional), Dayro Moreno (Club Tijuana)

Premier League odds, picks: Week 10 of the 2022-23 season

0 Comments

Before you watch the Premier League this weekend, make sure to know who’s expected to win.

And, if you’re into it, be sure to check out who our ProSoccerTalk crew of Joe Prince-Wright, Andy Edwards, and Nick Mendola think who’ll deliver the goods.

VIDEO: Premier League highlights ] 

Remember: you can watch all 380 Premier League games across NBC, USA Network, NBCSports.com and Peacock. We’ve got you covered.

[ MORE: Watch Premier League live | Peacock Premium details ]


PST’s Premier League picks standings after Week 9

Considering that winning requires getting the correct result (win, loss, or draw), getting a ‘W’ in picks isn’t all that easy.

The originator of PST’s picks, Joe Prince-Wright, is now in second place after a rough week for Andy Edwards, but Nick Mendola’s re-established his first-place status with the most wins by a single writer in a single week this early season.

STANDINGS

Wk9

JPW 3-7
Andy 2-8
Nick 6-4

Season

Nick Mendola, 38-39
Joe Prince-Wright, 34-43
Andy Edwards, 33-44


Premier League picks: Week 10 of the 2022-23 season

Full odds provided by our partner, PointsBet – PointsBet is our Official Sports Betting Partner and we may receive compensation if you place a bet on PointsBet for the first time after clicking our links.

You can download the NBC Sports Predictor app (below) and play the Premier League Pick ‘Em game yourself to predict the scores and win the prizes.

DOWNLOAD NBC SPORTS PREDICTOR


Newcastle vs Brentford

Odds: Newcastle (-131) vs Brentford (+325) | Draw (+280)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM

JPW: Newcastle 2-1 Brentford
Andy: Newcastle 3-2 Brentford
Nick: Newcastle 1-1 Brentford

Bournemouth vs Leicester City

Odds: Bournemouth (+240) vs Leicester City (+110) | Draw (+250)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
JPW: Bournemouth 1-3 Leicester
Andy: Bournemouth 2-2 Leicester
Nick: Bournemouth 0-2 Leicester

Chelsea vs Wolves

Odds: Chelsea (-261) vs Wolves (+700) | Draw (+375)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
JPW: Chelsea 3-1 Wolves
Andy:
Chelsea 2-0 Wolves
Nick: Chelsea 2-1 Wolves

Manchester City vs Southampton

Odds: Man City (-901) vs Southampton (+1800) | Draw (+850)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
JPW: Man City 4-1 Southampton
Andy: Man City 5-1 Southampton
Nick: Man City 3-1 Southampton

Brighton vs Tottenham

Odds: Brighton (+165) vs Tottenham Hotspur (+160) | Draw (+240)
Kickoff: 12:30pm ET Saturday
TV/Stream: NBC – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Brighton 1-2 Spurs
Andy:
Brighton 1-1 Tottenham
Nick: Brighton 0-2 Spurs

West Ham vs Fulham

Odds: West Ham (-136) vs Tottenham Hotspur (+350) | Draw (+280)
Kickoff: 9am ET Sunday
TV/Stream: CNBC – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: West Ham 3-1 Fulham

Andy: West Ham 2-1 Fulham
Nick: West Ham 1-0 Fulham

Crystal Palace vs Leeds United

Odds: Crystal Palace (+110) vs Leeds United (+240) | Draw (+250)
Kickoff: 9am ET Sunday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Palace 2-1 Leeds

Andy: Palace 2-2 Leeds
Nick: Palace 1-1 Leeds

Arsenal vs Liverpool

Odds: Arsenal (+150) vs Liverpool (+160) | Draw (+260)
Kickoff: 11:30am ET Sunday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Arsenal 3-2 Liverpool 
Andy:
Arsenal 2-2 Liverpool
Nick: Arsenal 1-2 Liverpool

Everton vs Manchester United

Odds: Everton (+270) vs Manchester United (-104) | Draw (+250)
Kickoff: 2pm ET Sunday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Everton 1-1 Man United
Andy: Everton 1-2 Man Utd
Nick: Everton 0-2 Man Utd

Nottingham Forest vs Aston Villa

Odds: Nottingham Forest (+230) vs Aston Villa (+115) | Draw (+240)
Kickoff: 3pm ET Monday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Forest 1-1 Villa
Andy:
Forest 0-1 Villa
Nick: Forest 1-1 Villa

West Ham vs Fulham: How to watch, live stream link, TV, team news

0 Comments

Injury-hit Fulham visits West Ham United on Sunday, hoping to catch weary hosts just back from a midweek trip to Belgium when the sides tangle at London’s Olympic Stadium (watch live, 9am ET Sunday on CNBC and online via NBCSports.com).

The Irons are looking to build on their Premier League form after beating Wolves on Saturday and rolling it into Europa Conference League play at midweek. West Ham beat Anderlecht 1-0 on Thursday as Gianluca Scamacca stayed hot to keep the Irons perfect in group play.

STREAM LIVE FULHAM vs WEST HAM

Fulham has been a handful this season but won’t have Nathaniel Chalobah, who was suspended in last weekend’s loss to Newcastle, in addition to possible absences for playmakers Kenny Tete, Aleksandar Mitrovic, Antonee Robinson, and Willian.

Here’s everything you need to know ahead of Fulham vs West Ham.

[ MORE: How to watch Premier League in USA ]


How to watch West Ham vs Fulham live, stream link and start time

Kick off: 9am ET, Sunday
TV Channel: CNBC
Online: Stream via NBCSports.com


Key storylines & (young) star players

Fulham may be without Robinson and Tete in addition to definitely missing Layvin Kurzawa, leaving Kevin Mbabu as the lone regular fullback certain to be available. Attacking injuries could shift focus to ex-Tottenham loanee Carlos Vinicius and wingers Neeskens Kebano and Daniel James.

West Ham started the Anderlecht win with Declan Rice, Lucas Paqueta, Gianluca Scamacca, and Pablo Fornals on the bench, with the quartet entering over the final 21 minutes to deliver the W. Aaron Cresswell, Kurt Zouma, Thilo Kehrer, and Tomas Soucek were completely rested, so there won’t be too much worry about the weariness angle mentioned above.


West Ham team news, injuries, lineup options

OUT: Nayef Aguerd (ankle), Maxwell Cornet (calf)

Fulham team news, injuries, lineup options

QUESTIONABLE: Antonee Robinson (foot), Willian (calf), Kenny Tete (knock), Aleksandar Mitrovic (ankle). OUT: Layvin Kurzawa (knock), Manor Solomon (knee), Harry Wilson (knee), Nathaniel Chalobah (suspension)

Brighton vs Tottenham: How to watch, live stream link, TV channel, team news

0 Comments

Brighton vs Tottenham is an early-season test of credentials as the host Seagulls look to show their top-four quality is on the level of their third-place visitors at the Amex Stadium (watch live, 12:30pm ET Saturday on NBC and online via NBCSports.com).

The Seagulls have given new manager Roberto De Zerbi a solid start in taking over for Graham Potter, who left for Chelsea.

STREAM LIVE BRIGHTON vs TOTTENHAM

Now they’ll look to show that the team has plenty in the tank for a long run in the European places, currently three points behind Spurs with a match-in-hand on the North Londoners.

Tottenham has looked solid but also knows it has to show the 10-man North London derby loss was a fluke.

Here’s everything you need to know ahead of Brighton vs Tottenham.

[ MORE: How to watch Premier League in USA ]


How to watch Brighton vs Tottenham live, stream link and start time

Kick off: 3pm ET, Friday
TV Channel: USA Network
Online: Stream via NBCSports.com


Key storylines & star players

Brighton’s been getting so much of its offense from Pascal Gross and Leandro Trossard, the latter coming off a hat trick and in the upper end of the Premier League leaders in both goals and assists. Alexis Mac Allister has been solid in the midfield and at the penalty spot.

Spurs continue to use Harry Kane in the Starting XI time and time again, and the English center forward hasn’t worn down yet. A midweek scoreless draw in Germany against Eintracht Frankfurt will see Spurs show up to the party with more miles on their legs than the home team.


Brighton team news, injuries, lineup options

OUT: Jakub Moder (knee), Enock Mwepu (illness)

Tottenham team news, injuries, lineup options

OUT: Emerson (suspension), Dejan Kulusevski (thigh), Japhet Tanganga (knock), Lucas Moura (calf)

UEFA Europa League, Europa Conference League live! How to watch, updates, schedule

0 Comments

The UEFA Europa League and Europa Conference League group stages are in full flow as Arsenal, Manchester United, and West Ham are all in action.

[ LIVE: Europa League scores ]

In the Europa League group stage Arsenal have a lovely set of European cities to visit with PSV, Bodo/Glimt and FC Zurich their opponents, and are clear favorites to advance. United are also favored but have some long distances to travel as they play Real Sociedad, Sheriff Tiraspol from Transnistria and Cypriot side Omonia.

In the Conference League the Hammers have Anderlecht, FCSB (formerly known as Steaua Bucharest) and Silkeborg, as David Moyes’ side will be very happy with that draw.

[ LIVE: Conference League scores ]

The final of the Europa League will be played in Budapest, while the Conference League final will be in Prague.

Below are details on the Europa League and Conference League, including how to watch info, the group stage draw, dates and schedule.


UEFA Europa League, Conference League, schedule, dates, how to watch

Dates: Group stage to be played September to November
Online: Live updates via NBCSports.com
How to watch: TUDN, Paramount+


Europa League group stage fixtures & results (all kick off times ET)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Zurich vs PSV Eindhoven (12:45), Arsenal vs Bodo/Glimt (3:00)
Group B: Rennes vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: HJK Helsinki vs Ludogorets (12:45), Roma vs Real Betis (3:00)
Group D: Malmo vs Union Berlin (12:45), Braga vs St Gilloise (3:00)
Group E: Sheriff vs Real Sociedad, Omonia vs Man United (12:45)
Group F: Sturm Graz vs Lazio (12:45), Midtjylland vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Nantes, Olympiacos vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Ferencvaros, Monaco vs Trabzonspor (12:45)


Matchday 1 – Thursday 8 September

Group A: Zurich 1-2 Arsenal, PSV Eindhoven 1-1 Bodo/Glimt
Group B: AEK Larnaca 1-2 Rennes, Fenerbahce 2-1 Dynamo Kyiv
Group C: Ludogorets 2-1 Roma, HJK Helsinki 0-2 Real Betis
Group D: Malmo 2-0 Braga, Union Berlin 0-1 St Gilloise
Group E: Man United 0-1 Real Sociedad, Omonia 0-3 Sheriff
Group F: Lazio 4-2 Feyenoord, Sturm Graz 1-0 Midtjylland
Group G: Freiburg 2-1 Qarabag, Nantes 2-1 Olympiacos
Group H: Red Star Belgrade 0-1 Monaco, Ferencvaros 3-2 Trabzonspor

Matchday 2 – Thursday 15 September

Group A: Arsenal vs PSV Eindhoven (postponed), Bodo/Glimt vs Zurich
Group B: Dynamo Kyiv 0-1 AEK Larnaca, Rennes 2-2 Fenerbahce
Group C: Real Betis 3-2 Ludogorets, Roma 3-0 HJK Helsinki
Group D: St Gilloise 3-2 Malmo, Braga 1-0 Union Berlin
Group E: Real Sociedad 2-1 Omonia, Sheriff 0-2 Man United
Group F: Midtjylland 5-1 Lazio, Feyenoord 6-0 Sturm Graz
Group G: Olympiacos 0-3 Freiburg, Qarabag 3-0 Nantes
Group H: Trabzonspor 2-1 Red Star Belgrade, Monaco 0-1 Ferencvaros

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Zurich vs PSV Eindhoven (12:45), Arsenal vs Bodo/Glimt (3:00)
Group B: Rennes vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: HJK Helsinki vs Ludogorets (12:45), Roma vs Real Betis (3:00)
Group D: Malmo vs Union Berlin (12:45), Braga vs St Gilloise (3:00)
Group E: Sheriff vs Real Sociedad, Omonia vs Man United (12:45)
Group F: Sturm Graz vs Lazio (12:45), Midtjylland vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Nantes, Olympiacos vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Ferencvaros, Monaco vs Trabzonspor (12:45)

Matchday 4 – Thursday 13 October

Group A: Bodo/Glimt vs Arsenal (12:45), PSV Eindhoven vs Zurich (3:00)
Group B: AEK Larnaca vs Fenerbahce, Dynamo Kyiv vs Rennes (12:45)
Group C: Real Betis vs Roma (12:45), Ludogorets vs HJK Helsinki (3:00)
Group D: St Gilloise vs Braga (12:45), Union Berlin vs Malmo (3:00)
Group E: Man United vs Omonia, Real Sociedad vs Sheriff (3:00)
Group F: Feyenoord vs Midtjylland (12:45), Lazio vs Sturm Graz (3:00)
Group G: Nantes vs Freiburg, Qarabag vs Olympiacos (12:45)
Group H: Trabzonspor vs Monaco, Ferencvaros vs Red Star Belgrade (3:00)

Matchday 5 – Thursday 27 October

Group A: Zurich vs Bodo/Glimt, PSV Eindhoven vs Arsenal (12:45)
Group B: AEK Larnaca vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs Rennes (12:45)
Group C: Ludogorets vs Real Betis (12:45), HJK Helsinki vs Roma (3:00)
Group D: Malmo vs St Gilloise, Union Berlin vs Braga (12:45)
Group E: Man United vs Sheriff, Omonia vs Real Sociedad (3:00)
Group F: Lazio vs Midtjylland (12:45), Sturm Graz vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Olympiacos, Nantes vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Trabzonspor, Ferencvaros vs Monaco (3:00)

Matchday 6 – Thursday 3 November

Group A: Arsenal vs Zurich, Bodo/Glimt vs PSV Eindhoven (3:00)
Group B: Dynamo Kyiv vs Fenerbahce, Rennes vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: Real Betis vs HJK Helsinki, Roma vs Ludogorets (3:00)
Group D: St Gilloise vs Union Berlin, Braga vs Malmo (3:00)
Group E: Real Sociedad vs Man United, Sheriff vs Omonia (12:45)
Group F: Midtjylland vs Sturm Graz, Feyenoord vs Lazio (12:45)
Group G: Olympiacos vs Nantes, Qarabag vs Freiburg (12:45)
Group H: Trabzonspor vs Ferencvaros, Monaco vs Red Star Belgrade (12:45)

Europa League groups

Group A: Arsenal, PSV Eindhoven, Bodo/Glimt, FC Zurich
Group B: Dynamo Kiev, Rennes, Fenerbahce, AEK Larnaca
Group C: Roma, Ludogorets, Real Betis, HJK Helsinki
Group D: Braga, Malmo, Union Berlin, Union Saint-Gilloise
Group E: Manchester United, Real Sociedad, Sheriff Tiraspol, Omonia
Group F: Lazio, Feyenoord, Midtjylland, Sturm Graz
Group G: Olympiacos, Qarabag, SC Freiburg, Nantes
Group H: Red Star Belgrade, Monaco, Ferencvaros, Trabzonspor


Europa Conference League group stage fixtures (all kick off times ET)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Hearts vs Fiorentina, RFS vs Istanbul Basaksehir (3:00)
Group B: Anderlecht vs West Ham, Silkeborg vs FCSB (12:45)
Group C: Lech vs H. Beer-Sheva (12:45), Villarreal vs Austria Wien (3:00)
Group D: Slovacko vs Nice (12:45), Cologne vs Partizan (3:00)
Group E: Dnipro-1 vs Vaduz (12:45), AZ Alkmaar vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Shamrock Rovers (12:45), Gent vs Djurgarden (3:00)
Group G: Sivasspor vs Ballkani (12:45), Slavia Prague vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Pyunik vs Zalgiris (12:45), Basel vs Slovan Bratislava (3:00)


Matchday 1 – Thursday 8 September

Group A: Hearts vs Istanbul Basaksehir, Fiorentina vs RFS (18:45)
Group B: Anderlecht vs Silkeborg (12:45), West Ham vs FCSB (21:00)
Group C: Villarreal vs Lech, Austria Wien vs H. Beer-Sheva (18:45)
Group D: Slovacko vs Partizan, Nice vs Cologne (18:45)
Group E: Vaduz vs Apollon Limassol, Dnipro-1 vs AZ Alkmaar (3:00)
Group F: Molde vs Gent, Shamrock Rovers vs Djurgarden (3:00)
Group G: Ballkani vs CFR Cluj (12:45), Sivasspor vs Slavia Prague (3:00)
Group H: Basel vs Pyunik, Slovan Bratislava vs Zalgiris (3:00)

Matchday 2 – Thursday 15 September

Group A: RFS vs Hearts, Istanbul Basaksehir vs Fiorentina (3:00)
Group B: FCSB vs Anderlecht, Silkeborg vs West Ham (3:00)
Group C: Lech vs Austria Wien, H. Beer-Sheva vs Villarreal (3:00)
Group D: Partizan vs Nice, Cologne vs Slovacko (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs Dnipro-1, AZ Alkmaar vs Vaduz (12:45)
Group F: Djurgarden vs Molde, Gent vs Shamrock Rovers (12:45)
Group G: Slavia Prague vs Ballkani, CFR Cluj vs Sivasspor (12:45)
Group H: Zalgiris vs Basel, Pyunik vs Slovan Bratislava (12:45)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Hearts vs Fiorentina, RFS vs Istanbul Basaksehir (3:00)
Group B: Anderlecht vs West Ham, Silkeborg vs FCSB (12:45)
Group C: Lech vs H. Beer-Sheva (12:45), Villarreal vs Austria Wien (3:00)
Group D: Slovacko vs Nice (12:45), Cologne vs Partizan (3:00)
Group E: Dnipro-1 vs Vaduz (12:45), AZ Alkmaar vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Shamrock Rovers (12:45), Gent vs Djurgarden (3:00)
Group G: Sivasspor vs Ballkani (12:45), Slavia Prague vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Pyunik vs Zalgiris (12:45), Basel vs Slovan Bratislava (3:00)

Matchday 4 – Thursday 13 October

Group A: Istanbul Basaksehir vs RFS, Fiorentina vs Hearts (12:45)
Group B: FCSB vs Silkeborg, West Ham vs Anderlecht (3:00)
Group C: Austria Wien vs Villarreal (12:45), H. Beer-Sheva vs Lech (3:00)
Group D: Partizan vs Cologne (12:45), Nice vs Slovacko (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs AZ Alkmaar (12:45), Vaduz vs Dnipro-1 (3:00)
Group F: Djurgarden vs Gent (12:45), Shamrock Rovers vs Molde (3:00)
Group G: CFR Cluj vs Slavia Prague (12:45), Ballkani vs Sivasspor (3:00)
Group H: Slovan Bratislava vs Basel (12:45), Zalgiris vs Pyunik (3:00)

Matchday 5 – Thursday 27 October

Group A: Fiorentina vs Istanbul Basaksehir (12:45), Hearts vs RFS (3:00)
Group B: Anderlecht vs FCSB (12:45), West Ham vs Silkeborg (3:00)
Group C: Villarreal vs H. Beer-Sheva, Austria Wien vs Lech (12:45)
Group D: Slovacko vs Cologne, Nice vs Partizan (12:45)
Group E: Vaduz vs AZ Alkmaar (12:45), Dnipro-1 vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Djurgarden, Shamrock Rovers vs Gent (3:00)
Group G: Ballkani vs Slavia Prague, Sivasspor vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Basel vs Zalgiris, Slovan Bratislava vs Pyunik (3:00)

Matchday 6 – Thursday 3 November

Group A: RFS vs Fiorentina, Istanbul Basaksehir vs Hearts (11:30)
Group B: FCSB vs West Ham, Silkeborg vs Anderlecht (3:00)
Group C: Lech vs Villarreal, H. Beer-Sheva vs Austria Wien (3:00)
Group D: Partizan vs Slovacko, Cologne vs Nice (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs Vaduz, AZ Alkmaar vs Dnipro-1 (12:45)
Group F: Djurgarden vs Shamrock Rovers, Gent vs Molde (12:45)
Group G: Slavia Prague vs Sivasspor, CFR Cluj vs Ballkani (12:45)
Group H: Zalgiris vs Slovan Bratislava, Pyunik vs Basel (12:45)

Europa Conference League groups

Group A: Istanbul Basaksehir, Fiorentina, Hearts, RFS
Group B: West Ham, FCSB, Anderlecht, Silkeborg
Group C: Villarreal, Hapoel Be’er Sheva, Austria Wien, Lech Poznan
Group D: Partizan Belgrade, FC Cologne, Nice, Slovacko
Group E: AZ Alkmaar, Apollon Nicosia, Vaduz, Dnipro-1
Group F: Gent, Molde, Shamrock Rovers, Djurgarden
Group G: Slavia Prague, CFR Cluj, Sivasspor, Ballkani
Group H: Basel, Slovan Bratislava, Zalgiris, Pyunik