Muntari to abuse victims: “You’re strong. Say what you want to say”

Photo by Giuseppe Bellini/Getty Images
3 Comments

Sulley Muntari walked off the field during Pescara’s Serie A match at Cagliari on May 1 after being racially abused by fans.

Muntari had told the officials about the abuse, and the referees did not react to his pleas. Eventually, he was shown a yellow card and he walked off the field. That gave him a second yellow.

[ PREVIEW: Chelsea vs. Middlesbrough ]

His one-match ban for being sent off was rescinded by the Italian federation, and Muntari spoke to the BBC on Monday.

“The last week, I went through hell, was treated just like a criminal. My message to many abused, racially abused, any form of abuse, is you should not be scared to talk, you should speak up in order to set yourself free. You shouldn’t be scared of anybody because you’re strong so you should come out and say whatever you want to say. It’s you. No one will change. You have to make the change.”

Well and powerfully said.

The 32-year-old Ghanaian midfielder has also played for Portsmouth, Udinese, Inter Milan, Sunderland, AC Milan and Ittihad. He has 84 caps and 20 goals for Ghana.

Lionel Messi: 2022 World Cup will be my last as a player

0 Comments

Lionel Messi says this year’s World Cup will be his last as a player, the 35-year-old bowing out of international football before the 2026 tournament in North America.

“This will be my last World Cup, for sure,” Messi told a reporter in Argentina, via Fabrizio Romano. “The decision has been made.”

[ MORE: World Cup 2022 schedule ]

Messi will turn 39 during the 2026 World Cup, so this isn’t a terrible surprise, but he’s still not far from the top of his powers regardless of what the Ballon d’Or voters take before coming up with the shortlist (The reigning and record Ballon d’Or winner is not on the shortlist for this year’s award).

Argentina’s in Group C with Mexico, Poland, and Saudi Arabia. It’s wild to consider that Argentina’s last game could be the last time we see the world’s greatest player on a World Cup pitch.

For more on Lionel Messi’s World Cup history, read on…

Lionel Messi’s World Cup history

Messi’s World Cup debut came in 2006, and it was an announcement to the world of international football.

It was eight days before his 19th birthday. Messi came into Argentina’s second group-stage game and recorded a goal and an assist in 16 minutes versus Serbia-Montenegro. He’d make two more appearances but did not play in a quarterfinal loss to Germany.

Argentina’s 2010 World Cup also ended in the quarterfinals against Germany, as Messi went 90 minutes in all five games. He only managed an assist against Mexico in the Round of 16, as Argentina beat Nigeria, South Korea, Greece, and Mexico.

2014 saw Messi in magnificent form, scoring in every group game — wins over Bosnia and Herzegovina, Iran, and Nigeria — and then assisting the extra time winner against Switzerland in the Round of 16. Argentina then beat Belgium and the Netherlands before losing 1-0 in extra time to Germany in his lone World Cup Final to date.

The most recent World Cup nearly saw Argentina bounced in the group stage, but Messi scored in a 2-1 win over Nigeria to set up a Round of 16 match with France. Messi posted two assists in a 4-3 loss to the eventual champs. Current teammate Kylian Mbappe had two goals and drew a penalty to send Argentina home.

The Breakdown: Analysis, tactical focus on the Premier League

0 Comments

Throughout the Premier League season The Breakdown provides analysis, tactical focus and a deeper dive on some of the top plays from some of the best players on the planet.

[ MORE: How to watch Premier League in USA

We are back for Season 3 of the Breakdown and Joe Prince-Wright will be joining you to discuss some of the things which stood out (or may not have, initially) in the Premier League.

Click play on the video above to watch the latest episode of the Breakdown, while below is the full archive of The Breakdown.

And feel free to send in your comments and questions to JPW via his Twitter feed (click below) if you want him to select any plays which caught your eye and he will then give them the Breakdown treatment.


The Breakdown – 2022-23 Premier League season

Matchweek 1

Matchweek 2

Matchweek 3

Matchweek 4

Matchweek 5 (Erling Haaland special)

World Cup 2022 schedule – groups, calendar, match schedule, brackets, dates

1 Comment

The World Cup 2022 schedule is locked in and there is so much to look forward to ahead of the tournament in Qatar in November to December.

[ MORE: How to watch Premier League in USA

From the USMNT facing England the day after Thanksgiving to Mexico and Argentina squaring off in the group stages, Spain facing Germany, and Belgium vs Canada, there are plenty of intriguing games in the opening round.

[ MORE: USMNT react to draw

Then we have the Round of 16, quarterfinals, semifinals, and final to look forward to.

Below is the schedule in full, details on how to watch the games and everything else you need..

[ MORE: World Cup odds ]


World Cup 2022 schedule, start time, dates, how to watch live

When: November 20, 2022 to December 18, 2022
Group stage game kick off times: 5am, 8am, 11am, 2pm (all ET)
Location: Qatar
TV channel in English: Fox
TV channel in Spanish: Telemundo, Universo, Peacock


Group A schedule (all kick off times ET)

November, 20: Qatar vs Ecuador – Al Bayt Stadium, Al Khor – 12pm
November, 21: Senegal vs Netherlands – Al Thumama Stadium, Al Khor – 5am
November, 25: Qatar vs Senegal – Al Thumama Stadium, Al Khor – 8am
November, 25: Netherlands vs Ecuador – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – 11am
November, 29: Netherlands vs Qatar – Al Bayt Stadium, Al Khor – 10am
November, 29: Ecuador vs Senegal –  Khalifa International Stadium, Al Rayyan – 10am

Group B schedule

November, 21: England vs Iran – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – 8am
November, 21: USA vs Wales- Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – 2pm
November, 25: England vs USA – Al Bayt Stadium, Al Khor – 2pm
November, 25: Wales vs Iran – Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – 5am
November, 29: Wales vs England – Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – 2pm
November, 29: Iran vs USA – Al Thumama Stadium, Al Khor – 2pm

Group C schedule

November, 22: Argentina vs Saudi Arabia – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 5am
November, 22: Mexico vs Poland – Stadium 974, Doha – 11am
November, 26: Argentina vs Mexico – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 2pm
November, 26: Poland vs Saudi Arabia – Education City Stadium, Al Rayyan – 8am
November, 30: Poland vs Argentina – Stadium 974, Doha – 2pm
November, 30: Saudi Arabia vs Mexico – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 2pm

Group D schedule

November, 22: France vs Australia – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – 2pm
November, 22: Denmark vs Tunisia – Education City Stadium, Al Rayyan – 8am
November, 26: France vs Denmark – Stadium 974, Doha – 11am
November, 26: Tunisia vs Australia – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – 5am
November, 30: Tunisia vs France –  Education City Stadium, Al Rayyan – 10am
November, 30: Australia vs Denmark – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – 10am

Group E schedule

November, 23: Spain vs Costa Rica- Al Thumama Stadium, Al Khor – 11am
November, 23: Germany vs Japan – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – 8am
November, 27: Spain vs Germany – Al Bayt Stadium, Al Khor – 2pm
November, 27: Japan vs Costa Rica – Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – 5am
December, 1: Japan vs Spain – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – 2pm
December, 1: Costa Rica vs Germany – Al Bayt Stadium, Al Khor – 2pm

Group F schedule

November, 23: Belgium vs Canada – Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – 2pm
November, 23: Morocco vs Croatia – Al Bayt Stadium, Al Khor – 5am
November, 27: Belgium vs Morocco – Al Thumama Stadium, Al Khor – 8am
November, 27: Croatia vs Canada – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – 11am
December, 1: Croatia vs Belgium – Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – 10am
December, 1: Canada vs Morocco – Al Thumama Stadium, Al Khor – 10am

Group G schedule

November, 24: Brazil vs Serbia – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 2pm
November, 24: Switzerland vs Cameroon – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – 5am
November, 28: Brazil vs Switzerland – Stadium 974, Doha – 11am
November, 28: Cameroon vs Serbia – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – 5am
December, 2: Cameroon vs Brazil – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 2pm
December, 2: Serbia vs Switzerland – Stadium 974, Doha – 2pm

Group H schedule

November, 24: Portugal vs Ghana – Stadium 974, Doha – 11am
November, 24: Uruguay vs South Korea – Education City Stadium, Al Rayyan – 8am
November, 28: Portugal vs Uruguay – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 2pm
November, 28: South Korea vs Ghana – Education City Stadium, Al Rayyan – 8am
December, 2: South Korea vs Portugal – Education City Stadium, Al Rayyan – 10am
December, 2: Ghana vs Uruguay – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – 10am


Round of 16 schedule

Match 49 – December, 3: Winner Group A vs Runners up Group B – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – 10am

Match 50 – December, 3:  Winners Group C vs Runners up Group D – Ahmed bin Ali Stadium, Al Rayyan – 2pm

Match 52 -December, 4: Winners Group D vs Runners up Group C – Al Thumama Stadium, Doha – 10am

Match 51 – December, 4: Winners Group B vs Runners up Group A – Al Bayt Stadium, Al Khor – 2pm

Match 53 -December, 5: Winners Group E vs Runners up Group F – Al Janoub Stadium, Al Wakrah – 10am

Match 54 – December, 5: Winners Group G vs Runners up Group H – Stadium 974, Doha – 2pm

Match 55 – December, 6: Winners Group F vs Runners up Group E – Education City Stadium, Al Rayyan – 10am

Match 56 – December, 6: Winners Group H vs Runners up Group G – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 2pm


Quarterfinal schedule

Match 58 – December, 9: Winners Match 53 vs Winners Match 54 – Education City Stadium, Al Rayyan – 10am

Match 57 – December, 9: Winners Match 49 vs Winners Match 50 – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 10am

Match 60 – December, 10: Winners Match 55 vs Winners Match 56 – Al Thumama Stadium, Doha – 10am

Match 59 – December, 10: Winners Match 51 vs Winners Match 52 – Al Bayt Stadium, Al Khor – 2pm


Semifinal schedule

Match 61 – December, 13: Winners Match 57 vs Winners Match 58 – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 2pm

Match 62 – December, 14: Winners Match 59 vs Winners Match 60 – Al Bayt Stadium, Al Khor – 2pm


Third-place play-off

Match 63 – December, 17: Losers Match 61 vs Losers Match 62 – Khalifa International Stadium, Al Rayyan – 2pm


Final

Match 64 – December, 18: Winners Match 61 vs Winners Match 62 – Lusail Iconic Stadium, Lusail – 10am

UEFA Europa League, Europa Conference League fixtures: How to watch, updates, schedule

0 Comments

The UEFA Europa League and Europa Conference League group stages are here as Arsenal, Manchester United, and West Ham are all in action.

[ LIVE: Europa League scores ]

In the Europa League group stage Arsenal have a lovely set of European cities to visit with PSV, Bodo/Glimt and FC Zurich their opponents, and are clear favorites to advance. United are also favored but have some long distances to travel as they play Real Sociedad, Sheriff Tiraspol from Transnistria and Cypriot side Omonoia.

In the Conference League the Hammers have Anderlecht, FCSB (formerly known as Steaua Bucharest) and Silkeborg, as David Moyes’ side will be very happy with that draw.

[ LIVE: Conference League scores ]

The final of the Europa League will be played in Budapest, while the Conference League final will be in Prague.

Below are details on the Europa League and Conference League, including how to watch info, the group stage draw, dates and schedule.


UEFA Europa League, Conference League, schedule, dates, how to watch

Dates: Group stage to be played September to November
Online: Live updates via NBCSports.com
How to watch: TUDN, Paramount+


Europa League group stage fixtures & results (all kick off times ET)

Matchday 1 – Thursday 8 September

Group A: Zurich 1-2 Arsenal, PSV Eindhoven 1-1 Bodo/Glimt
Group B: AEK Larnaca 1-2 Rennes, Fenerbahce 2-1 Dynamo Kyiv
Group C: Ludogorets 2-1 Roma, HJK Helsinki 0-2 Real Betis
Group D: Malmo 2-0 Braga, Union Berlin 0-1 St Gilloise
Group E: Man United 0-1 Real Sociedad, Omonia 0-3 Sheriff
Group F: Lazio 4-2 Feyenoord, Sturm Graz 1-0 Midtjylland
Group G: Freiburg 2-1 Qarabag, Nantes 2-1 Olympiacos
Group H: Red Star Belgrade 0-1 Monaco, Ferencvaros 3-2 Trabzonspor

Matchday 2 – Thursday 15 September

Group A: Arsenal vs PSV Eindhoven (postponed), Bodo/Glimt vs Zurich
Group B: Dynamo Kyiv 0-1 AEK Larnaca, Rennes 2-2 Fenerbahce
Group C: Real Betis 3-2 Ludogorets, Roma 3-0 HJK Helsinki
Group D: St Gilloise 3-2 Malmo, Braga 1-0 Union Berlin
Group E: Real Sociedad 2-1 Omonia, Sheriff 0-2 Man United
Group F: Midtjylland 5-1 Lazio, Feyenoord 6-0 Sturm Graz
Group G: Olympiacos 0-3 Freiburg, Qarabag 3-0 Nantes
Group H: Trabzonspor 2-1 Red Star Belgrade, Monaco 0-1 Ferencvaros

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Zurich vs PSV Eindhoven (12:45), Arsenal vs Bodo/Glimt (3:00)
Group B: Rennes vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: HJK Helsinki vs Ludogorets (12:45), Roma vs Real Betis (3:00)
Group D: Malmo vs Union Berlin (12:45), Braga vs St Gilloise (3:00)
Group E: Sheriff vs Real Sociedad, Omonia vs Man United (12:45)
Group F: Sturm Graz vs Lazio (12:45), Midtjylland vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Nantes, Olympiacos vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Ferencvaros, Monaco vs Trabzonspor (12:45)

Matchday 4 – Thursday 13 October

Group A: Bodo/Glimt vs Arsenal (12:45), PSV Eindhoven vs Zurich (3:00)
Group B: AEK Larnaca vs Fenerbahce, Dynamo Kyiv vs Rennes (12:45)
Group C: Real Betis vs Roma (12:45), Ludogorets vs HJK Helsinki (3:00)
Group D: St Gilloise vs Braga (12:45), Union Berlin vs Malmo (3:00)
Group E: Man United vs Omonia, Real Sociedad vs Sheriff (3:00)
Group F: Feyenoord vs Midtjylland (12:45), Lazio vs Sturm Graz (3:00)
Group G: Nantes vs Freiburg, Qarabag vs Olympiacos (12:45)
Group H: Trabzonspor vs Monaco, Ferencvaros vs Red Star Belgrade (3:00)

Matchday 5 – Thursday 27 October

Group A: Zurich vs Bodo/Glimt, PSV Eindhoven vs Arsenal (12:45)
Group B: AEK Larnaca vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs Rennes (12:45)
Group C: Ludogorets vs Real Betis (12:45), HJK Helsinki vs Roma (3:00)
Group D: Malmo vs St Gilloise, Union Berlin vs Braga (12:45)
Group E: Man United vs Sheriff, Omonia vs Real Sociedad (3:00)
Group F: Lazio vs Midtjylland (12:45), Sturm Graz vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Olympiacos, Nantes vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Trabzonspor, Ferencvaros vs Monaco (3:00)

Matchday 6 – Thursday 3 November

Group A: Arsenal vs Zurich, Bodo/Glimt vs PSV Eindhoven (3:00)
Group B: Dynamo Kyiv vs Fenerbahce, Rennes vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: Real Betis vs HJK Helsinki, Roma vs Ludogorets (3:00)
Group D: St Gilloise vs Union Berlin, Braga vs Malmo (3:00)
Group E: Real Sociedad vs Man United, Sheriff vs Omonia (12:45)
Group F: Midtjylland vs Sturm Graz, Feyenoord vs Lazio (12:45)
Group G: Olympiacos vs Nantes, Qarabag vs Freiburg (12:45)
Group H: Trabzonspor vs Ferencvaros, Monaco vs Red Star Belgrade (12:45)

Europa League groups

Group A: Arsenal, PSV Eindhoven, Bodo/Glimt, FC Zurich
Group B: Dynamo Kiev, Rennes, Fenerbahce, AEK Larnaca
Group C: Roma, Ludogorets, Real Betis, HJK Helsinki
Group D: Braga, Malmo, Union Berlin, Union Saint-Gilloise
Group E: Manchester United, Real Sociedad, Sheriff Tiraspol, Omonia
Group F: Lazio, Feyenoord, Midtjylland, Sturm Graz
Group G: Olympiacos, Qarabag, SC Freiburg, Nantes
Group H: Red Star Belgrade, Monaco, Ferencvaros, Trabzonspor


Europa Conference League group stage fixtures (all kick off times ET)

Matchday 1 – Thursday 8 September

Group A: Hearts vs Istanbul Basaksehir, Fiorentina vs RFS (18:45)
Group B: Anderlecht vs Silkeborg (12:45), West Ham vs FCSB (21:00)
Group C: Villarreal vs Lech, Austria Wien vs H. Beer-Sheva (18:45)
Group D: Slovacko vs Partizan, Nice vs Cologne (18:45)
Group E: Vaduz vs Apollon Limassol, Dnipro-1 vs AZ Alkmaar (3:00)
Group F: Molde vs Gent, Shamrock Rovers vs Djurgarden (3:00)
Group G: Ballkani vs CFR Cluj (12:45), Sivasspor vs Slavia Prague (3:00)
Group H: Basel vs Pyunik, Slovan Bratislava vs Zalgiris (3:00)

Matchday 2 – Thursday 15 September

Group A: RFS vs Hearts, Istanbul Basaksehir vs Fiorentina (3:00)
Group B: FCSB vs Anderlecht, Silkeborg vs West Ham (3:00)
Group C: Lech vs Austria Wien, H. Beer-Sheva vs Villarreal (3:00)
Group D: Partizan vs Nice, Cologne vs Slovacko (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs Dnipro-1, AZ Alkmaar vs Vaduz (12:45)
Group F: Djurgarden vs Molde, Gent vs Shamrock Rovers (12:45)
Group G: Slavia Prague vs Ballkani, CFR Cluj vs Sivasspor (12:45)
Group H: Zalgiris vs Basel, Pyunik vs Slovan Bratislava (12:45)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Hearts vs Fiorentina, RFS vs Istanbul Basaksehir (3:00)
Group B: Anderlecht vs West Ham, Silkeborg vs FCSB (12:45)
Group C: Lech vs H. Beer-Sheva (12:45), Villarreal vs Austria Wien (3:00)
Group D: Slovacko vs Nice (12:45), Cologne vs Partizan (3:00)
Group E: Dnipro-1 vs Vaduz (12:45), AZ Alkmaar vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Shamrock Rovers (12:45), Gent vs Djurgarden (3:00)
Group G: Sivasspor vs Ballkani (12:45), Slavia Prague vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Pyunik vs Zalgiris (12:45), Basel vs Slovan Bratislava (3:00)

Matchday 4 – Thursday 13 October

Group A: Istanbul Basaksehir vs RFS, Fiorentina vs Hearts (12:45)
Group B: FCSB vs Silkeborg, West Ham vs Anderlecht (3:00)
Group C: Austria Wien vs Villarreal (12:45), H. Beer-Sheva vs Lech (3:00)
Group D: Partizan vs Cologne (12:45), Nice vs Slovacko (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs AZ Alkmaar (12:45), Vaduz vs Dnipro-1 (3:00)
Group F: Djurgarden vs Gent (12:45), Shamrock Rovers vs Molde (3:00)
Group G: CFR Cluj vs Slavia Prague (12:45), Ballkani vs Sivasspor (3:00)
Group H: Slovan Bratislava vs Basel (12:45), Zalgiris vs Pyunik (3:00)

Matchday 5 – Thursday 27 October

Group A: Fiorentina vs Istanbul Basaksehir (12:45), Hearts vs RFS (3:00)
Group B: Anderlecht vs FCSB (12:45), West Ham vs Silkeborg (3:00)
Group C: Villarreal vs H. Beer-Sheva, Austria Wien vs Lech (12:45)
Group D: Slovacko vs Cologne, Nice vs Partizan (12:45)
Group E: Vaduz vs AZ Alkmaar (12:45), Dnipro-1 vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Djurgarden, Shamrock Rovers vs Gent (3:00)
Group G: Ballkani vs Slavia Prague, Sivasspor vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Basel vs Zalgiris, Slovan Bratislava vs Pyunik (3:00)

Matchday 6 – Thursday 3 November

Group A: RFS vs Fiorentina, Istanbul Basaksehir vs Hearts (11:30)
Group B: FCSB vs West Ham, Silkeborg vs Anderlecht (3:00)
Group C: Lech vs Villarreal, H. Beer-Sheva vs Austria Wien (3:00)
Group D: Partizan vs Slovacko, Cologne vs Nice (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs Vaduz, AZ Alkmaar vs Dnipro-1 (12:45)
Group F: Djurgarden vs Shamrock Rovers, Gent vs Molde (12:45)
Group G: Slavia Prague vs Sivasspor, CFR Cluj vs Ballkani (12:45)
Group H: Zalgiris vs Slovan Bratislava, Pyunik vs Basel (12:45)

Europa Conference League groups

Group A: Istanbul Basaksehir, Fiorentina, Hearts, RFS
Group B: West Ham, FCSB, Anderlecht, Silkeborg
Group C: Villarreal, Hapoel Be’er Sheva, Austria Wien, Lech Poznan
Group D: Partizan Belgrade, FC Cologne, Nice, Slovacko
Group E: AZ Alkmaar, Apollon Nicosia, Vaduz, Dnipro-1
Group F: Gent, Molde, Shamrock Rovers, Djurgarden
Group G: Slavia Prague, CFR Cluj, Sivasspor, Ballkani
Group H: Basel, Slovan Bratislava, Zalgiris, Pyunik