Full schedule for 2018 World Cup

Getty Images
0 Comments

The 2018 World Cup is just one day away. 24 hours. Let’s do this.

[ MORE: Latest 2018 World Cup news ]

It’s time to focus on when/where the madness will ensue across Russia over the next month from June 14 – July 15.

With that in mind, below is a look at the full schedule for the entire 2018 World Cup with times, venues and dates for all 64 games being played in 12 stadiums across 11 host cities.

[ LIVE: World Cup scores ]

All kick off times are listed in Eastern Time in the USA.


GROUP STAGE

Group A
Thursday, June 14: Russia v Saudi Arabia, Moscow (Luzhniki) 11am
Friday, June 15: Egypt v Uruguay, Ekaterinburg 10am

Tuesday, June 19: Russia v Egypt, St Petersburg 2pm
Wednesday, June 20: Uruguay v Saudi Arabia, Rostov-on-Don 11am

Monday, June 25: Uruguay v Russia, Samara 10am
Monday, June 25: Saudi Arabia v Egypt, Volgograd 10am


Group B
Friday, June 15: Morocco v Iran, St Petersburg 11am
Friday, June 15: Portugal v Spain, Sochi 2pm

Wednesday, June 20: Portugal v Morocco, Moscow (Luzhniki) 8am
Wednesday, June 20: Iran v Spain, Kazan 2pm

Monday, June 25: Spain v Morocco, Kaliningrad 2pm
Monday, June 25: Iran v Portugal, Saransk 2pm


Group C

Saturday, June 16: France v Australia, Kazan 6am
Saturday, June 16: Peru v Denmark, Saransk 12pm

Thursday, June 21: France v Peru, Ekaterinburg 11am
Thursday, June 21: Denmark v Australia, Samara 8am

Tuesday, June 26: Denmark v France, Moscow (Luzhniki) 10am
Tuesday, June 26: Australia v Peru, Sochi 10am


Group D

Saturday, June 16: Argentina v Iceland, Moscow (Spartak) 9am
Saturday, June 16: Croatia v Nigeria, Kaliningrad 3pm

Thursday, June 21: Argentina v Croatia, Nizhny Novgorod 2pm
Friday, June 22: Nigeria v Iceland, Volgograd 11am

Tuesday, June 26: Nigeria v Argentina, St Petersburg 2pm
Tuesday, June 26: Iceland v Croatia, Rostov-on-Don 2pm


Group E

Sunday, June 17: Costa Rica v Serbia, Samara 8am
Sunday, June 17: Brazil v Switzerland, Rostov-on-Don 2pm

Friday, June 22: Brazil v Costa Rica, St Petersburg 8am
Friday, June 22: Serbia v Switzerland, Kaliningrad 2pm

Wednesday, June 27: Serbia v Brazil, Moscow (Spartak) 2pm
Wednesday, June 27: Switzerland v Costa Rica, Nizhny Novgorod 2pm


Group F

Sunday, June 17: Germany v Mexico, Moscow (Luzhniki) 11am
Monday, June 18: Sweden v South Korea, Nizhny Novgorod 8am

Saturday, June 23: Germany v Sweden, Sochi 2pm
Saturday, June 23: South Korea v Mexico, Rostov-on-Don 11am

Wednesday, June 27: South Korea v Germany, Kazan 10am
Wednesday, June 27: Mexico v Sweden, Ekaterinburg 10am


Group G
Monday, June 18: Belgium v Panama, Sochi 11am
Monday, June 18: Tunisia v England, Volgograd 2pm

Saturday, June 23: Belgium v Tunisia, Moscow (Spartak) 8am
Sunday, June 24: England v Panama, Nizhny Novgorod 8am

Thursday, June 28: England v Belgium, Kaliningrad 2pm
Thursday, June 28: Panama v Tunisia, Saransk 2pm


Group H
Tuesday, June 19: Poland v Senegal, Moscow (Spartak) 11am
Tuesday, June 19: Colombia v Japan, Saransk 8am

Sunday, June 24: Japan v Senegal, Ekaterinburg 11am
Sunday, June 24: Poland v Colombia, Kazan 2pm

Thursday, June 28: Japan v Poland, Volgograd 10am
Thursday, June 28: Senegal v Colombia, Samara 10am


ROUND OF 16

Saturday, June 30: 1C v 2D Kazan 10am (Match 50)
Saturday, June 30: 1A v 2B Sochi 2pm (Match 49)
Sunday, July 1: 1B v 2A Moscow (Luzhniki) 10am (Match 51)
Sunday, July 1: 1D v 2C Nizhny Novgorod 2pm (Match 52)
Monday, July 2: 1E v 2F Samara 10am (Match 53)
Monday, July 2: 1G v 2H Rostov-on-Don 2pm (Match 54)
Tuesday, July 3: 1F v 2E St Petersburg 10m (Match 55)
Tuesday, July 3: 1H v 2G Moscow (Spartak) 2pm (Match 56)


QUARTERFINALS

Friday, July 6: Winner match 49 v winner match 50 Nizhny Novgorod 10am (Match 57)
Friday, July 6: Winner match 53 v winner match 54 Kazan 2pm (Match 58)
Saturday, July 7: Winner match 55 v winner match 56 Samara 10am (Match 60)
Saturday, July 7: Winner match 51 v winner match 52 Sochi 2pm (Match 59)


SEMIFINALS

Tuesday, July 10: Winner match 57 v winner match 58 St Petersburg 2pm
Wednesday, July 11: Winner match 59 v winner match 60 Moscow (Luzhniki) 2pm

THIRD-PLACE MATCH

Saturday, July 14: St Petersburg 10am

FINAL

Sunday, July 15: Moscow (Luzhniki) 11am