Bundesliga: Takeaways from Germany’s midweek matches

Bundesliga team of the week
Photo by Federico Gambarini/Pool via Getty Images
0 Comments

This midweek was all about Bayern Munich, who will win its eighth-straight Bundesliga title next month unless it suffers a shocking and historic collapse.

Bayern Munich’s 1-0 Tuesday defeat of Borussia Dortmund took the steam out of their Klassiker rivals’ title hopes, and it only got worse for fans wanting the title race to stretch deep into June.

[ MORE: Davies shines again | McKennie scores ]

Any club within shouting distance declined to raise a hand in protest, with RB Leipzig and Borussia Monchengladbach drawing lower-half sides and Bayer Leverkusen forgetting how to defend in a blowout home loss to Wolfsburg.

So now a Bayern team which has not lost in 14 matches, winning 13 of them, will need to fail miserably over the final six matches while someone else will need to take all 18 points available to them.

[ MORE: Three things we learned from Der Klassiker ]

Good luck with that.

Bayern’s six remaining matches were enough to think there would be a title fight if Dortmund at least drew the reigning champs but find the eight dropped points that would allow a perfect BVB to pass them:

Saturday – v. Fortuna Dusseldorf
June 6 – at Bayer Leverkusen
June 13 – v. Gladbach
June 16 – at Werder Bremen
June 20 – v. Freiburg
June 27 – at Wolfsburg

Maybe next year, because it’s incredibly unlikely this year.

[ MORE: Latest Bundesliga news | Current table ]


Nagelsmann rages as Leipzig blows chance

RB Leipzig won’t have liked Bayern Munich beating Dortmund — it would’ve likely preferred a draw, but it would’ve liked almost everything else it liked on the scoreboard Tuesday.

So to allow an early goal off a set piece to bottom-half (but admittedly in-form) Hertha Berlin and then toss away the good fortune of taking a 2-1 lead despite being down a man is just terrible.

This is a Leipzig side which defends so well and entered the match week having allowed the league’s fewest goals.

“We started well, but fell behind because we defend a set piece like a school team,” Nagelsmann said after the game. “We simply did nothing, everyone is standing in position, yet (Grujic) could finish with his foot in the box. This is the second time in a row in a home game that we conceded from a set piece. We have to blame ourselves for this. We’re happy that we scored another point, but I’m not happy at all.”

Leipzig has a manageable run into the final day aside from a Dortmund visit. Nagelsmann’s boys otherwise face Paderborn, Koln, Fortuna Dusseldorf, Augsburg, and an uneven Hoffenheim. They had some hope of catching Bayern and gaining sharpness for the Champions League, but only the latter looks likely after dropping two points to Hertha


Player of the Week

Austrian youth international Christoph Baumgartner has been moved all over the pitch this season, but he was a wizard in the final third as an attacking midfielder.

Hoffenheim rebounded from a terrible first two matches since the return from the coronavirus pause to beat Koln 3-1 on Wednesday, red cards going to each team.

Baumgartner did his damage early in scoring twice and adding an assist in building a 3-0 lead. He had two key passes, was four-of-four in take-ons, and won eight of 11 duels over 77 minutes.

Still 20 until Aug. 1, Baumgartner six goals and four assists in his first Bundesliga season.

And he’s got audacity for days. Look at this drag and drop assist to Steven Zuber.


BEST XI

Sommer (Gladbach)

Baku (Mainz) — Boateng (Bayern) — Pongracic (Wolfsburg) — Davies (Bayern)

 Grujic (Hertha) — Kimmich (Bayern) — Arnold (Wolfsburg)

Baumgartner (Hoffenheim) — Grifo (Freiburg)

Hennings (Fortuna)

Notes

  • Croatian center back Marin Pongracic was one of several big names to leave Salzburg in January, and the big man delivered for Wolfsburg in a big way with two goals in a 4-1 win over Bayer, also making four clearances, blocking two shots, intercepting two passes and winning four of six duels.
  • Fortuna needed a win in a bad way, and two come back against Schalke has to feel good. Veteran striker Rouwen Hennings turned back the clock and scored his 12th of the season in the win and first since before Christmas.
  • Gladbach’s 0-0 draw with Werder Bremen would’ve been worse if not for goalkeeper Yann Sommer. Bremen forced seven saves out of the veteran, who passed at 83 percent and completed 8 of 13 long balls.

[ VIDEO: Premier League highlights ]


SCORES

Borussia Dortmund 0-1 Bayern Munich — RECAP | Kimmich reacts
Werder Bremen 0-0 Borussia Monchengladbach — RECAP
Eintracht Frankfurt 3-3 Freiburg — RECAP
Bayer Leverkusen 1-4 Wolfsburg — RECAP
RB Leipzig 2-2 Hertha Berlin — RECAP
Augsburg 0-0 Paderborn — RECAP
Union Berlin 1-1 Mainz — RECAP
Hoffenheim 3-1 Koln — RECAP
Fortuna Dusseldorf 2-1 Schalke — RECAP | WATCH: McKennie’s goal

WEEK 29 SCHEDULE (Full season schedule here)

Freiburg v. Bayer Leverkusen — 2:30 p.m. ET Friday
Mainz v. Hoffenheim — 9:30 a.m. ET Saturday
Wolfsburg v. Eintracht Frankfurt — 9:30 a.m. ET Saturday
Schalke v. Werder Bremen — 9:30 a.m. ET Saturday
Hertha Berlin v. Augsburg — 9:30 a.m. ET Saturday
Bayern Munich v. Fortuna Dusseldorf — 12:30 p.m. ET Saturday
Borussia Monchengladbach v. Union Berlin — 9:30 a.m. ET Sunday
Paderborn v. Borussia Dortmund — Noon ET Saturday
Koln v. RB Leipzig — 2:30 p.m. ET Monday

STANDINGS

Team GP W D L GF GA GD Home Away PTS
 Bayern Munich 28 20 4 4 81 28 53 10-2-2 10-2-2 64
 Borussia Dortmund 28 17 6 5 74 34 40 10-3-1 7-3-4 57
 RB Leipzig 28 15 10 3 70 29 41 7-6-1 8-4-2 55
 Mönchengladbach 28 16 5 7 53 34 19 9-2-3 7-3-4 53
 Bayer Leverkusen 28 16 5 7 53 36 17 7-4-3 9-1-4 53
 VfL Wolfsburg 28 11 9 8 40 34 6 4-6-4 7-3-4 42
 1899 Hoffenheim 28 11 6 11 39 48 -9 6-1-8 5-5-3 39
 SC Freiburg 28 10 8 10 38 40 -2 6-2-5 4-6-5 38
 FC Schalke 04 28 9 10 9 34 45 -11 5-6-3 4-4-6 37
 Hertha BSC Berlin 28 9 8 11 41 50 -9 4-3-7 5-5-4 35
 1. FC Köln 28 10 4 14 44 52 -8 6-3-5 4-1-9 34
 FC Augsburg 28 8 7 13 40 54 -14 5-4-5 3-3-8 31
 1. FC Union Berlin 28 9 4 15 33 48 -15 6-2-6 3-2-9 31
 Eintracht Frankfurt 27 8 5 14 44 52 -8 6-4-4 2-1-10 29
 FSV Mainz 05 28 8 4 16 37 61 -24 4-2-8 4-2-8 28
 Fortuna Düsseldorf 28 6 9 13 31 53 -22 4-4-6 2-5-7 27
 Werder Bremen 27 5 7 15 29 59 -30 1-3-9 4-4-6 22
 SC Paderborn 28 4 7 17 31 55 -24 2-2-10 2-5-7 19

Premier League odds, picks: Week 10 of the 2022-23 season

0 Comments

Before you watch the Premier League this weekend, make sure to know who’s expected to win.

And, if you’re into it, be sure to check out who our ProSoccerTalk crew of Joe Prince-Wright, Andy Edwards, and Nick Mendola think who’ll deliver the goods.

VIDEO: Premier League highlights ] 

Remember: you can watch all 380 Premier League games across NBC, USA Network, NBCSports.com and Peacock. We’ve got you covered.

[ MORE: Watch Premier League live | Peacock Premium details ]


PST’s Premier League picks standings after Week 9

Considering that winning requires getting the correct result (win, loss, or draw), getting a ‘W’ in picks isn’t all that easy.

The originator of PST’s picks, Joe Prince-Wright, is now in second place after a rough week for Andy Edwards, but Nick Mendola’s re-established his first-place status with the most wins by a single writer in a single week this early season.

STANDINGS

Wk9

JPW 3-7
Andy 2-8
Nick 6-4

Season

Nick Mendola, 38-39
Joe Prince-Wright, 34-43
Andy Edwards, 33-44


Premier League picks: Week 10 of the 2022-23 season

Full odds provided by our partner, PointsBet – PointsBet is our Official Sports Betting Partner and we may receive compensation if you place a bet on PointsBet for the first time after clicking our links.

You can download the NBC Sports Predictor app (below) and play the Premier League Pick ‘Em game yourself to predict the scores and win the prizes.

DOWNLOAD NBC SPORTS PREDICTOR


Newcastle vs Brentford

Odds: Newcastle (-131) vs Brentford (+325) | Draw (+280)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM

JPW: Newcastle 2-1 Brentford
Andy: Newcastle 3-2 Brentford
Nick: Newcastle 1-1 Brentford

Bournemouth vs Leicester City

Odds: Bournemouth (+240) vs Leicester City (+110) | Draw (+250)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
JPW: Bournemouth 1-3 Leicester
Andy: Bournemouth 2-2 Leicester
Nick: Bournemouth 0-2 Leicester

Chelsea vs Wolves

Odds: Chelsea (-261) vs Wolves (+700) | Draw (+375)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
JPW: Chelsea 3-1 Wolves
Andy:
Chelsea 2-0 Wolves
Nick: Chelsea 2-1 Wolves

Manchester City vs Southampton

Odds: Man City (-901) vs Southampton (+1800) | Draw (+850)
Kickoff: 10am ET Saturday
TV/Stream: WATCH LIVE ON PEACOCK PREMIUM
JPW: Man City 4-1 Southampton
Andy: Man City 5-1 Southampton
Nick: Man City 3-1 Southampton

Brighton vs Tottenham

Odds: Brighton (+165) vs Tottenham Hotspur (+160) | Draw (+240)
Kickoff: 12:30pm ET Saturday
TV/Stream: NBC – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Brighton 1-2 Spurs
Andy:
Brighton 1-1 Tottenham
Nick: Brighton 0-2 Spurs

West Ham vs Fulham

Odds: West Ham (-136) vs Tottenham Hotspur (+350) | Draw (+280)
Kickoff: 9am ET Sunday
TV/Stream: CNBC – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: West Ham 3-1 Fulham

Andy: West Ham 2-1 Fulham
Nick: West Ham 1-0 Fulham

Crystal Palace vs Leeds United

Odds: Crystal Palace (+110) vs Leeds United (+240) | Draw (+250)
Kickoff: 9am ET Sunday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Palace 2-1 Leeds

Andy: Palace 2-2 Leeds
Nick: Palace 1-1 Leeds

Arsenal vs Liverpool

Odds: Arsenal (+150) vs Liverpool (+160) | Draw (+260)
Kickoff: 11:30am ET Sunday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Arsenal 3-2 Liverpool 
Andy:
Arsenal 2-2 Liverpool
Nick: Arsenal 1-2 Liverpool

Everton vs Manchester United

Odds: Everton (+270) vs Manchester United (-104) | Draw (+250)
Kickoff: 2pm ET Sunday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Everton 1-1 Man United
Andy: Everton 1-2 Man Utd
Nick: Everton 0-2 Man Utd

Nottingham Forest vs Aston Villa

Odds: Nottingham Forest (+230) vs Aston Villa (+115) | Draw (+240)
Kickoff: 3pm ET Monday
TV/Stream: USA Network – WATCH LIVE ON NBCSPORTS.COM
JPW: Forest 1-1 Villa
Andy:
Forest 0-1 Villa
Nick: Forest 1-1 Villa

West Ham vs Fulham: How to watch, live stream link, TV, team news

0 Comments

Injury-hit Fulham visits West Ham United on Sunday, hoping to catch weary hosts just back from a midweek trip to Belgium when the sides tangle at London’s Olympic Stadium (watch live, 9am ET Sunday on CNBC and online via NBCSports.com).

The Irons are looking to build on their Premier League form after beating Wolves on Saturday and rolling it into Europa Conference League play at midweek. West Ham beat Anderlecht 1-0 on Thursday as Gianluca Scamacca stayed hot to keep the Irons perfect in group play.

STREAM LIVE FULHAM vs WEST HAM

Fulham has been a handful this season but won’t have Nathaniel Chalobah, who was suspended in last weekend’s loss to Newcastle, in addition to possible absences for playmakers Kenny Tete, Aleksandar Mitrovic, Antonee Robinson, and Willian.

Here’s everything you need to know ahead of Fulham vs West Ham.

[ MORE: How to watch Premier League in USA ]


How to watch West Ham vs Fulham live, stream link and start time

Kick off: 9am ET, Sunday
TV Channel: CNBC
Online: Stream via NBCSports.com


Key storylines & (young) star players

Fulham may be without Robinson and Tete in addition to definitely missing Layvin Kurzawa, leaving Kevin Mbabu as the lone regular fullback certain to be available. Attacking injuries could shift focus to ex-Tottenham loanee Carlos Vinicius and wingers Neeskens Kebano and Daniel James.

West Ham started the Anderlecht win with Declan Rice, Lucas Paqueta, Gianluca Scamacca, and Pablo Fornals on the bench, with the quartet entering over the final 21 minutes to deliver the W. Aaron Cresswell, Kurt Zouma, Thilo Kehrer, and Tomas Soucek were completely rested, so there won’t be too much worry about the weariness angle mentioned above.


West Ham team news, injuries, lineup options

OUT: Nayef Aguerd (ankle), Maxwell Cornet (calf)

Fulham team news, injuries, lineup options

QUESTIONABLE: Antonee Robinson (foot), Willian (calf), Kenny Tete (knock), Aleksandar Mitrovic (ankle). OUT: Layvin Kurzawa (knock), Manor Solomon (knee), Harry Wilson (knee), Nathaniel Chalobah (suspension)

Brighton vs Tottenham: How to watch, live stream link, TV channel, team news

0 Comments

Brighton vs Tottenham is an early-season test of credentials as the host Seagulls look to show their top-four quality is on the level of their third-place visitors at the Amex Stadium (watch live, 12:30pm ET Saturday on NBC and online via NBCSports.com).

The Seagulls have given new manager Roberto De Zerbi a solid start in taking over for Graham Potter, who left for Chelsea.

STREAM LIVE BRIGHTON vs TOTTENHAM

Now they’ll look to show that the team has plenty in the tank for a long run in the European places, currently three points behind Spurs with a match-in-hand on the North Londoners.

Tottenham has looked solid but also knows it has to show the 10-man North London derby loss was a fluke.

Here’s everything you need to know ahead of Brighton vs Tottenham.

[ MORE: How to watch Premier League in USA ]


How to watch Brighton vs Tottenham live, stream link and start time

Kick off: 3pm ET, Friday
TV Channel: USA Network
Online: Stream via NBCSports.com


Key storylines & star players

Brighton’s been getting so much of its offense from Pascal Gross and Leandro Trossard, the latter coming off a hat trick and in the upper end of the Premier League leaders in both goals and assists. Alexis Mac Allister has been solid in the midfield and at the penalty spot.

Spurs continue to use Harry Kane in the Starting XI time and time again, and the English center forward hasn’t worn down yet. A midweek scoreless draw in Germany against Eintracht Frankfurt will see Spurs show up to the party with more miles on their legs than the home team.


Brighton team news, injuries, lineup options

OUT: Jakub Moder (knee), Enock Mwepu (illness)

Tottenham team news, injuries, lineup options

OUT: Emerson (suspension), Dejan Kulusevski (thigh), Japhet Tanganga (knock), Lucas Moura (calf)

UEFA Europa League, Europa Conference League live! How to watch, updates, schedule

0 Comments

The UEFA Europa League and Europa Conference League group stages are in full flow as Arsenal, Manchester United, and West Ham are all in action.

[ LIVE: Europa League scores ]

In the Europa League group stage Arsenal have a lovely set of European cities to visit with PSV, Bodo/Glimt and FC Zurich their opponents, and are clear favorites to advance. United are also favored but have some long distances to travel as they play Real Sociedad, Sheriff Tiraspol from Transnistria and Cypriot side Omonia.

In the Conference League the Hammers have Anderlecht, FCSB (formerly known as Steaua Bucharest) and Silkeborg, as David Moyes’ side will be very happy with that draw.

[ LIVE: Conference League scores ]

The final of the Europa League will be played in Budapest, while the Conference League final will be in Prague.

Below are details on the Europa League and Conference League, including how to watch info, the group stage draw, dates and schedule.


UEFA Europa League, Conference League, schedule, dates, how to watch

Dates: Group stage to be played September to November
Online: Live updates via NBCSports.com
How to watch: TUDN, Paramount+


Europa League group stage fixtures & results (all kick off times ET)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Zurich vs PSV Eindhoven (12:45), Arsenal vs Bodo/Glimt (3:00)
Group B: Rennes vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: HJK Helsinki vs Ludogorets (12:45), Roma vs Real Betis (3:00)
Group D: Malmo vs Union Berlin (12:45), Braga vs St Gilloise (3:00)
Group E: Sheriff vs Real Sociedad, Omonia vs Man United (12:45)
Group F: Sturm Graz vs Lazio (12:45), Midtjylland vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Nantes, Olympiacos vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Ferencvaros, Monaco vs Trabzonspor (12:45)


Matchday 1 – Thursday 8 September

Group A: Zurich 1-2 Arsenal, PSV Eindhoven 1-1 Bodo/Glimt
Group B: AEK Larnaca 1-2 Rennes, Fenerbahce 2-1 Dynamo Kyiv
Group C: Ludogorets 2-1 Roma, HJK Helsinki 0-2 Real Betis
Group D: Malmo 2-0 Braga, Union Berlin 0-1 St Gilloise
Group E: Man United 0-1 Real Sociedad, Omonia 0-3 Sheriff
Group F: Lazio 4-2 Feyenoord, Sturm Graz 1-0 Midtjylland
Group G: Freiburg 2-1 Qarabag, Nantes 2-1 Olympiacos
Group H: Red Star Belgrade 0-1 Monaco, Ferencvaros 3-2 Trabzonspor

Matchday 2 – Thursday 15 September

Group A: Arsenal vs PSV Eindhoven (postponed), Bodo/Glimt vs Zurich
Group B: Dynamo Kyiv 0-1 AEK Larnaca, Rennes 2-2 Fenerbahce
Group C: Real Betis 3-2 Ludogorets, Roma 3-0 HJK Helsinki
Group D: St Gilloise 3-2 Malmo, Braga 1-0 Union Berlin
Group E: Real Sociedad 2-1 Omonia, Sheriff 0-2 Man United
Group F: Midtjylland 5-1 Lazio, Feyenoord 6-0 Sturm Graz
Group G: Olympiacos 0-3 Freiburg, Qarabag 3-0 Nantes
Group H: Trabzonspor 2-1 Red Star Belgrade, Monaco 0-1 Ferencvaros

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Zurich vs PSV Eindhoven (12:45), Arsenal vs Bodo/Glimt (3:00)
Group B: Rennes vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: HJK Helsinki vs Ludogorets (12:45), Roma vs Real Betis (3:00)
Group D: Malmo vs Union Berlin (12:45), Braga vs St Gilloise (3:00)
Group E: Sheriff vs Real Sociedad, Omonia vs Man United (12:45)
Group F: Sturm Graz vs Lazio (12:45), Midtjylland vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Nantes, Olympiacos vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Ferencvaros, Monaco vs Trabzonspor (12:45)

Matchday 4 – Thursday 13 October

Group A: Bodo/Glimt vs Arsenal (12:45), PSV Eindhoven vs Zurich (3:00)
Group B: AEK Larnaca vs Fenerbahce, Dynamo Kyiv vs Rennes (12:45)
Group C: Real Betis vs Roma (12:45), Ludogorets vs HJK Helsinki (3:00)
Group D: St Gilloise vs Braga (12:45), Union Berlin vs Malmo (3:00)
Group E: Man United vs Omonia, Real Sociedad vs Sheriff (3:00)
Group F: Feyenoord vs Midtjylland (12:45), Lazio vs Sturm Graz (3:00)
Group G: Nantes vs Freiburg, Qarabag vs Olympiacos (12:45)
Group H: Trabzonspor vs Monaco, Ferencvaros vs Red Star Belgrade (3:00)

Matchday 5 – Thursday 27 October

Group A: Zurich vs Bodo/Glimt, PSV Eindhoven vs Arsenal (12:45)
Group B: AEK Larnaca vs Dynamo Kyiv, Fenerbahce vs Rennes (12:45)
Group C: Ludogorets vs Real Betis (12:45), HJK Helsinki vs Roma (3:00)
Group D: Malmo vs St Gilloise, Union Berlin vs Braga (12:45)
Group E: Man United vs Sheriff, Omonia vs Real Sociedad (3:00)
Group F: Lazio vs Midtjylland (12:45), Sturm Graz vs Feyenoord (3:00)
Group G: Freiburg vs Olympiacos, Nantes vs Qarabag (3:00)
Group H: Red Star Belgrade vs Trabzonspor, Ferencvaros vs Monaco (3:00)

Matchday 6 – Thursday 3 November

Group A: Arsenal vs Zurich, Bodo/Glimt vs PSV Eindhoven (3:00)
Group B: Dynamo Kyiv vs Fenerbahce, Rennes vs AEK Larnaca (3:00)
Group C: Real Betis vs HJK Helsinki, Roma vs Ludogorets (3:00)
Group D: St Gilloise vs Union Berlin, Braga vs Malmo (3:00)
Group E: Real Sociedad vs Man United, Sheriff vs Omonia (12:45)
Group F: Midtjylland vs Sturm Graz, Feyenoord vs Lazio (12:45)
Group G: Olympiacos vs Nantes, Qarabag vs Freiburg (12:45)
Group H: Trabzonspor vs Ferencvaros, Monaco vs Red Star Belgrade (12:45)

Europa League groups

Group A: Arsenal, PSV Eindhoven, Bodo/Glimt, FC Zurich
Group B: Dynamo Kiev, Rennes, Fenerbahce, AEK Larnaca
Group C: Roma, Ludogorets, Real Betis, HJK Helsinki
Group D: Braga, Malmo, Union Berlin, Union Saint-Gilloise
Group E: Manchester United, Real Sociedad, Sheriff Tiraspol, Omonia
Group F: Lazio, Feyenoord, Midtjylland, Sturm Graz
Group G: Olympiacos, Qarabag, SC Freiburg, Nantes
Group H: Red Star Belgrade, Monaco, Ferencvaros, Trabzonspor


Europa Conference League group stage fixtures (all kick off times ET)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Hearts vs Fiorentina, RFS vs Istanbul Basaksehir (3:00)
Group B: Anderlecht vs West Ham, Silkeborg vs FCSB (12:45)
Group C: Lech vs H. Beer-Sheva (12:45), Villarreal vs Austria Wien (3:00)
Group D: Slovacko vs Nice (12:45), Cologne vs Partizan (3:00)
Group E: Dnipro-1 vs Vaduz (12:45), AZ Alkmaar vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Shamrock Rovers (12:45), Gent vs Djurgarden (3:00)
Group G: Sivasspor vs Ballkani (12:45), Slavia Prague vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Pyunik vs Zalgiris (12:45), Basel vs Slovan Bratislava (3:00)


Matchday 1 – Thursday 8 September

Group A: Hearts vs Istanbul Basaksehir, Fiorentina vs RFS (18:45)
Group B: Anderlecht vs Silkeborg (12:45), West Ham vs FCSB (21:00)
Group C: Villarreal vs Lech, Austria Wien vs H. Beer-Sheva (18:45)
Group D: Slovacko vs Partizan, Nice vs Cologne (18:45)
Group E: Vaduz vs Apollon Limassol, Dnipro-1 vs AZ Alkmaar (3:00)
Group F: Molde vs Gent, Shamrock Rovers vs Djurgarden (3:00)
Group G: Ballkani vs CFR Cluj (12:45), Sivasspor vs Slavia Prague (3:00)
Group H: Basel vs Pyunik, Slovan Bratislava vs Zalgiris (3:00)

Matchday 2 – Thursday 15 September

Group A: RFS vs Hearts, Istanbul Basaksehir vs Fiorentina (3:00)
Group B: FCSB vs Anderlecht, Silkeborg vs West Ham (3:00)
Group C: Lech vs Austria Wien, H. Beer-Sheva vs Villarreal (3:00)
Group D: Partizan vs Nice, Cologne vs Slovacko (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs Dnipro-1, AZ Alkmaar vs Vaduz (12:45)
Group F: Djurgarden vs Molde, Gent vs Shamrock Rovers (12:45)
Group G: Slavia Prague vs Ballkani, CFR Cluj vs Sivasspor (12:45)
Group H: Zalgiris vs Basel, Pyunik vs Slovan Bratislava (12:45)

Matchday 3 – Thursday 6 October

Group A: Hearts vs Fiorentina, RFS vs Istanbul Basaksehir (3:00)
Group B: Anderlecht vs West Ham, Silkeborg vs FCSB (12:45)
Group C: Lech vs H. Beer-Sheva (12:45), Villarreal vs Austria Wien (3:00)
Group D: Slovacko vs Nice (12:45), Cologne vs Partizan (3:00)
Group E: Dnipro-1 vs Vaduz (12:45), AZ Alkmaar vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Shamrock Rovers (12:45), Gent vs Djurgarden (3:00)
Group G: Sivasspor vs Ballkani (12:45), Slavia Prague vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Pyunik vs Zalgiris (12:45), Basel vs Slovan Bratislava (3:00)

Matchday 4 – Thursday 13 October

Group A: Istanbul Basaksehir vs RFS, Fiorentina vs Hearts (12:45)
Group B: FCSB vs Silkeborg, West Ham vs Anderlecht (3:00)
Group C: Austria Wien vs Villarreal (12:45), H. Beer-Sheva vs Lech (3:00)
Group D: Partizan vs Cologne (12:45), Nice vs Slovacko (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs AZ Alkmaar (12:45), Vaduz vs Dnipro-1 (3:00)
Group F: Djurgarden vs Gent (12:45), Shamrock Rovers vs Molde (3:00)
Group G: CFR Cluj vs Slavia Prague (12:45), Ballkani vs Sivasspor (3:00)
Group H: Slovan Bratislava vs Basel (12:45), Zalgiris vs Pyunik (3:00)

Matchday 5 – Thursday 27 October

Group A: Fiorentina vs Istanbul Basaksehir (12:45), Hearts vs RFS (3:00)
Group B: Anderlecht vs FCSB (12:45), West Ham vs Silkeborg (3:00)
Group C: Villarreal vs H. Beer-Sheva, Austria Wien vs Lech (12:45)
Group D: Slovacko vs Cologne, Nice vs Partizan (12:45)
Group E: Vaduz vs AZ Alkmaar (12:45), Dnipro-1 vs Apollon Limassol (3:00)
Group F: Molde vs Djurgarden, Shamrock Rovers vs Gent (3:00)
Group G: Ballkani vs Slavia Prague, Sivasspor vs CFR Cluj (3:00)
Group H: Basel vs Zalgiris, Slovan Bratislava vs Pyunik (3:00)

Matchday 6 – Thursday 3 November

Group A: RFS vs Fiorentina, Istanbul Basaksehir vs Hearts (11:30)
Group B: FCSB vs West Ham, Silkeborg vs Anderlecht (3:00)
Group C: Lech vs Villarreal, H. Beer-Sheva vs Austria Wien (3:00)
Group D: Partizan vs Slovacko, Cologne vs Nice (3:00)
Group E: Apollon Limassol vs Vaduz, AZ Alkmaar vs Dnipro-1 (12:45)
Group F: Djurgarden vs Shamrock Rovers, Gent vs Molde (12:45)
Group G: Slavia Prague vs Sivasspor, CFR Cluj vs Ballkani (12:45)
Group H: Zalgiris vs Slovan Bratislava, Pyunik vs Basel (12:45)

Europa Conference League groups

Group A: Istanbul Basaksehir, Fiorentina, Hearts, RFS
Group B: West Ham, FCSB, Anderlecht, Silkeborg
Group C: Villarreal, Hapoel Be’er Sheva, Austria Wien, Lech Poznan
Group D: Partizan Belgrade, FC Cologne, Nice, Slovacko
Group E: AZ Alkmaar, Apollon Nicosia, Vaduz, Dnipro-1
Group F: Gent, Molde, Shamrock Rovers, Djurgarden
Group G: Slavia Prague, CFR Cluj, Sivasspor, Ballkani
Group H: Basel, Slovan Bratislava, Zalgiris, Pyunik